Dodam, jeszcze że dzisiaj odbyły się rozmowy co do przywrócenia ruchu towarowego do Bonikowa.

Spotkanie odbyło się w Urzędzie Gminy w Koscianie, przy obecności przedstawicieli powiatu i miasta Kościan, przedsiębiorców zainteresowanych odbiorem towaru, SKPL oraz PKP Nieruchomości i PKP PLK i GKD.

Gmnia, miasto wyrażają wolę przejęcia linii. Najwiekszym problemem jest obecnie brak przejazdu na piątce. Władze lokalne stoją na stanowisku, że tor powinien być przekazany w całości z odtworzonym przejazdem.

W ciągu miesiąca myślę, że będzie wiadomo czy sprawa ruchu towarowego do Bonikowa będzie realna w tym roku czy trzeba będzie odłożyc to na lata późniejsze.

· 

Poniższy opis powstał w oparciu o rozmowę z poznańskim turystą rowerowym Andrzejem Kaleniewiczem, lekturę jego przewodnika oraz obserwacje własne:

Szlakiem świątyń i pałaców
Rowerzysta na pętli
Pokonać musimy ok. 280 km, częściowo po asfalcie, a częściowo po polnych duktach. Przed nami dworki w Parku Krajobrazowym im. Dezyderego Chłapowskiego i malownicze pagórki w okolicach Gostynia. Pierwotnie najnowszy, wielkopolski szlak miał być cześcią trasy EuroVelo. O jego obecnym kształcie przesądził, pochodzący z Pępowa, radny Sejmiku Wojewódzkiego Marian Poślednik, założyciel Międzygminnego Związku Turystycznego ,,Wielkopolska Gościnna”.
Ziemiański Szlak Rowerowy przypomina pętlę. Oznaczony jest czarnymi symbolami roweru na białym tle i zielonym paskiem. Wyprawę rozpoczynamy w Poznaniu. Do Mosiny dojeżdżamy znanym większości poznaniaków szlakiem biegnącym wzdłuż Warty. W Słoninie pod Kościanem stajemy na rozdrożu. Możemy jechać na prawo, przez Leszno lub na lewo, przez Gostyń. Rowerzysta bez doświadczenia może jechać tą trasą nawet i tydzień.
Wizyta u generała
27 czerwca br. grupa rowerzystów objechała szlak w ciągu jednego dnia. W objeździe wzięli udział m.in. Tomasz Wiktor i Andrzej Kaleniewicz z Departamentu Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Ewa Nowaczyk z klubu ,,Cyklista”, Henryk Bartoszewski, wójt gminy Kościan i Wojciech Głuszak z poznańskiej policji.
- Najtrudniejsza, ale jednocześnie najpiękniejsza część trasy to wzgórza w okolicach Gostynia - ocenia Andrzej Kaleniewicz. - Do pokonania jest dużo podjazdów. Z drugiej strony podziwia się malownicze krajobrazy.
,,Niedzielny rowerzysta” może zmęczyć się już na trasie do Mosiny. Szlak biegnie brzegiem Warty, przez leśne tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego. Warta meandruje, a pagórków też nie brakuje. Z Mosiny jedziemy na przemian drogą asfaltową i gruntową. Ze wsi Pecna szosą dojeżdżamy do Iłówca, gdzie warto obejrzeć eklektyczny pałac i i klasycystyczny kościół św. Andrzeja. Z kolei w nieodległym Czempiniu zobaczyć trzeba neoromański kościół św. Michała i barokowy pałac. W Słoninie czeka na nas wspomniany już rozjazd. Decydujemy się jechać na Leszno. Jesteśmy w Parku Krajobrazowym im. Dezyderego Chłapowskiego. Generał Chłapowski zasłużył się tym, że dbał o zadrzewienia śródpolne, mające chronić glebę. Docieramy do Racotu, gdzie podziwiamy przede wszystkim stadninę koni, ale również zespół parkowo-pałacowy z osiemnastego wieku. Z Racotu niedaleko już do Kościana.
- To obok Rawicza jedno z dwóch najładniejszych miast po drodze - ocenia Andrzej Kaleniewicz. - W dodatku trasa biegnie wałami Żegockiego, wzdłuż fragmentów średniowiecznych murów.
Przerwa na kąpiel
Z Kościana dojeżdżamy nad Zalew Wonieski. Przez jakiś czas pedałujemy wzdłuż rynnowych jezior. W Wonieściu rzucamy okiem na gotycki kościół św. Wawrzyńca. W niedalekiej Osiecznej na zespół klasztorny Franciszkanów, gotycki kościół św. Trójcy i piętnastowieczny zamek. Duktem leśnym docieramy w okolice Leszna. Ziemiański Szlak Rowerowy zostawia Leszno nieco z boku, warto jednak nadłożyć nieco drogi, by zwiedzić to ładne miasto. W tym silnym niegdyś centrum protestantyzmu zobaczyć warto gmachy dawnego zboru ewangelickiego, czy braci czeskich. Można też zrobić przerwę na... kąpiel. Na basen ,,Akwawitu” specjalnie do Leszna przyjeżdżają nawet poznaniacy. Z Leszna szlak nas wiedzie pięknymi lasami w kierunku Rydzyny, gdzie znajduje się słynny zamek Sułkowskich. Z kolei w niedalekim Poniecu czekają na nas gotycka świątynia Narodzenia NMP i poewangelicki kościół pw. Chrystusa Króla. W Zakrzewie mijamy drewniany kościół św. Klemensa, a w Łaszczynie dwór Sczanieckich. Mijamy granice Rawicza. Na tutejszym rynku zobaczymy ładny, barokowy ratusz. W podrawickim Sarnowie widzimy kolejny ładny ratusz, a także barokowy kościół św. Andrzeja i wiatrak. W pakosłąwiu docieramy do tzw. ,,Szlaku Miodowego”, wiodącego przez pasieki pszczele. Dojeżdżamy do Jutrosina, gdzie podziwiamy piękny, szachulcowy kościół św. Krzyża. W Smolicach czeka na nas pałac i park krajobrazowy, a w Pępowie gotycki kościół św. Jadwigi. Do Domachowa dojeżdżamy wzdłuż malowniczego szpaleru wierzb. W Świętej Górze koło Gostynia zatrzymać się trzeba przy słynnej, barokowej bazylice.
Przejażdżka drezyną
W Cichowie znajduje się skansen filmowy ,,Soplicowo”, gdzie oglądać można dekoracje, które posłużyły do potrzeb filmu ,,Pan Tadeusz”. W Bieżyniu na nieczynnych torach kolejowych znajdziemy... drezynę, a na niej tabliczkę z numerem telefonu. Kto chce się przejechać, może zadzwonić. Kto nie - pedałuje dalej do Lubinia, gdzie w nagrodę za trud podziwiać może romański kościół św. Leonarda. W Krzywiniu widzimy kolejny wiatrak, a w Kopaszewie klasycystyczny pałac. Przed nami Turew, gdzie na terenie malowniczego, dzikiego parku w stylu angielskim znajduje się barokowy pałac. Warto zwrócić uwagę na neogotycką wieżę i dziewiętnastowieczną kaplicę. Znajdują w nim schronienie naukowcy z PAN-u. Z Turwi niedaleko już do Słonina, a stamtąd do Poznania.

Cytuję za Polhubem:

Pierwszy półmaraton w Kościanie!
Organizowany między innymi przez KS "Sztafeta Ateńska"

Regulamin poniżej:

I OGÓLNOPOLSKI "KOŚCIAŃSKI PÓŁMARATON"
im. dr Henryka Florkowskiego

12 listopada 2005r.- start godz.13.00, dystans 21,1 km

1. CEL: Popularyzacja biegania jako czynnej formy wypoczynku. Zaszczepienie zdrowego stylu życia poprzez sport. Promocja Powiatu Kościańskiego w kraju i poza granicami. Oddanie hołdu i zachowanie pamięci o wybitnym regionaliście dr Henryku Florkowskim.

2. ORGANIZATORZY: Starostwo Powiatowe w Kościanie, Urząd Miejski Kościana, Urząd Gminy Kościan, Urząd Miejski Śmigla, Urząd Gminy w Czempiniu, Urząd Miasta i Gminy w Krzywiniu,

3. PRZYGOTOWANIE I ORGANIZACJA PÓŁMARATONU
Klub Sportowy Sztafeta Ateńska, Ludowy Klub Sportowy "Sana" w Kościanie, Powiatowe Stowarzyszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Kościanie oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Kościanie, Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie.

4. ZGŁOSZENIA: Pisemne do 8 listopada 2005r. na adres: LKS "Sana" Kościan, ul. Sienkiewicza 39, 64-000 Kościan lub e-mail: dtalikadze@wp.pl, tel.(0-65) 512-79-35 po godz. 20.00.

5. MIEJSCE ZAWODÓW: Start i meta Półmaratonu nastąpi przy Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie, ul. Marii Konopnickiej 1. Biuro zawodów czynne będzie od godz. 9.30 do 12.30, gdzie nastąpi weryfikacja uczestników.

6. KLASYFIKACJA, NAGRODY:
-kl. generalna mężczyzn: 1-8 m-ca nagrody finansowe, 1-3 m.- puchary
-kl. generalna kobiet: 1-6 m-ca nagrody finansowe, 1-3 m.- puchary
-kl. generalna weteranów: 1-8 m-ca nagrody finansowe, 1-3 m.- puchary (40 lat i starsi)
-kat. wiekowe mężczyzn: 1-3 m.- nagrody rzeczowe (18-29, 30-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70+ )
-kat. wiekowe kobiet (18-34, 35-44, 45+)
-kl. generalna pracowników służby zdrowia- mężczyźni: 1-3 m-ca nagrody rzeczowe + puchary (udokumentowany status pracownika)
-kl. generalna pracowników służby zdrowia - kobiety: 1-3 m-ca nagrody rzeczowe + puchary (udokumentowany status pracownika)
-kl. powiatowa mężczyzn: 1 m-ce nagroda rzeczowa + puchar
-kl. powiatowa kobiet: 1 m-ce nagroda rzeczowa + puchar
-lotna premia: mężczyźni: 1 m-ce nagroda finansowa, kobiety: 1 m-ce nagroda finansowa
Zawodnicy, którzy zostaną nagrodzeni w kl. generalnej nie otrzymają nagród w kat. wiekowych. Nagrody otrzymają kolejni zawodnicy.

7. SPRAWY RÓŻNE:-każdego zawodnika obowiązują badania lekarskie, przyjeżdżają na koszt własny,
-wpisowe wynosi 10zł, po terminie 20zł; dla każdego zawodnika zgłoszonego w terminie przewidujemy: medal, dyplom, napój, posiłek oraz wyniki końcowe biegu,
-półmaraton przebiegał będzie ulicami miasta o nawierzchni asfaltowej,
-zawody odbędą się bez względu na pogodę, zgodnie z przepisami PZLA i FKB,
-ostateczna interpretacja regulaminu oraz rozstrzyganie sporów należy do organizatora biegu.
-impreza towarzysząca - biegi masowe dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Kościańskiego,
-szczegółowych informacji udziela Roman Talikadze - dyrektor biegu, pod nr tel. 0-65 512 79 35, kom. 600 565 436.

Druk zgłoszenia do półmaratonu:
http://powiatkoscian.pl/dir/zalacznik/wiadomosc/1937/karta_zgloszenia.doc

Serdecznie zpraszamm do mojego miasta
....a w sczególności Robaj'a z całą ekipą KB MANIAC

PS. Zdradze tylko jest wielka kasa za wygraną
Więcej szczegółow mozesz uzyskać pisząc PW

Tak było rok temu

I OGÓLNOPOLSKI "KOŚCIAŃSKI PÓŁMARATON"
im. dr Henryka Florkowskiego

12 listopada 2005r.- start godz.13.00, dystans 21,1 km

1. CEL: Popularyzacja biegania jako czynnej formy wypoczynku. Zaszczepienie zdrowego stylu życia poprzez sport. Promocja Powiatu Kościańskiego w kraju i poza granicami. Oddanie hołdu i zachowanie pamięci o wybitnym regionaliście dr Henryku Florkowskim.

2. ORGANIZATORZY: Starostwo Powiatowe w Kościanie, Urząd Miejski Kościana, Urząd Gminy Kościan, Urząd Miejski Śmigla, Urząd Gminy w Czempiniu, Urząd Miasta i Gminy w Krzywiniu,

3. PRZYGOTOWANIE I ORGANIZACJA PÓŁMARATONU
Klub Sportowy Sztafeta Ateńska, Ludowy Klub Sportowy "Sana" w Kościanie, Powiatowe Stowarzyszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Kościanie oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Kościanie, Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie.

4. ZGŁOSZENIA: Pisemne do 8 listopada 2005r. na adres: LKS "Sana" Kościan, ul. Sienkiewicza 39, 64-000 Kościan lub e-mail: dtalikadze@wp.pl, tel.(0-65) 512-79-35 po godz. 20.00.

5. MIEJSCE ZAWODÓW: Start i meta Półmaratonu nastąpi przy Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie, ul. Marii Konopnickiej 1. Biuro zawodów czynne będzie od godz. 9.30 do 12.30, gdzie nastąpi weryfikacja uczestników.

6. KLASYFIKACJA, NAGRODY:
-kl. generalna mężczyzn: 1-8 m-ca nagrody finansowe, 1-3 m.- puchary
-kl. generalna kobiet: 1-6 m-ca nagrody finansowe, 1-3 m.- puchary
-kl. generalna weteranów: 1-8 m-ca nagrody finansowe, 1-3 m.- puchary (40 lat i starsi)
-kat. wiekowe mężczyzn: 1-3 m.- nagrody rzeczowe (18-29, 30-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70+ )
-kat. wiekowe kobiet (18-34, 35-44, 45+)
-kl. generalna pracowników służby zdrowia- mężczyźni: 1-3 m-ca nagrody rzeczowe + puchary (udokumentowany status pracownika)
-kl. generalna pracowników służby zdrowia - kobiety: 1-3 m-ca nagrody rzeczowe + puchary (udokumentowany status pracownika)
-kl. powiatowa mężczyzn: 1 m-ce nagroda rzeczowa + puchar
-kl. powiatowa kobiet: 1 m-ce nagroda rzeczowa + puchar
-lotna premia: mężczyźni: 1 m-ce nagroda finansowa, kobiety: 1 m-ce nagroda finansowa
Zawodnicy, którzy zostaną nagrodzeni w kl. generalnej nie otrzymają nagród w kat. wiekowych. Nagrody otrzymają kolejni zawodnicy.

7. SPRAWY RÓŻNE:-każdego zawodnika obowiązują badania lekarskie, przyjeżdżają na koszt własny,
-wpisowe wynosi 10zł, po terminie 20zł; dla każdego zawodnika zgłoszonego w terminie przewidujemy: medal, dyplom, napój, posiłek oraz wyniki końcowe biegu,
-półmaraton przebiegał będzie ulicami miasta o nawierzchni asfaltowej,
-zawody odbędą się bez względu na pogodę, zgodnie z przepisami PZLA i FKB,
-ostateczna interpretacja regulaminu oraz rozstrzyganie sporów należy do organizatora biegu.
-impreza towarzysząca - biegi masowe dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Kościańskiego,
-szczegółowych informacji udziela Roman Talikadze - dyrektor biegu, pod nr tel. 0-65 512 79 35, kom. 600 565 436.

· 

Pierwszy półmaraton w Kościanie!
Organizowany między innymi przez KS "Sztafeta Ateńska"

Regulamin poniżej:

I OGÓLNOPOLSKI "KOŚCIAŃSKI PÓŁMARATON"
im. dr Henryka Florkowskiego
12 listopada 2005r.- start godz.13.00, dystans 21,1 km

1. CEL: Popularyzacja biegania jako czynnej formy wypoczynku. Zaszczepienie zdrowego stylu życia poprzez sport. Promocja Powiatu Kościańskiego w kraju i poza granicami. Oddanie hołdu i zachowanie pamięci o wybitnym regionaliście dr Henryku Florkowskim.

2. ORGANIZATORZY: Starostwo Powiatowe w Kościanie, Urząd Miejski Kościana, Urząd Gminy Kościan, Urząd Miejski Śmigla, Urząd Gminy w Czempiniu, Urząd Miasta i Gminy w Krzywiniu,

3. PRZYGOTOWANIE I ORGANIZACJA PÓŁMARATONU
Klub Sportowy Sztafeta Ateńska, Ludowy Klub Sportowy "Sana" w Kościanie, Powiatowe Stowarzyszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Kościanie oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Kościanie, Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie.

4. ZGŁOSZENIA: Pisemne do 8 listopada 2005r. na adres: LKS "Sana" Kościan, ul. Sienkiewicza 39, 64-000 Kościan lub e-mail: dtalikadze@wp.pl, tel.(0-65) 512-79-35 po godz. 20.00.

5. MIEJSCE ZAWODÓW: Start i meta Półmaratonu nastąpi przy Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie, ul. Marii Konopnickiej 1. Biuro zawodów czynne będzie od godz. 9.30 do 12.30, gdzie nastąpi weryfikacja uczestników.

6. KLASYFIKACJA, NAGRODY:
-kl. generalna mężczyzn: 1-8 m-ca nagrody finansowe, 1-3 m.- puchary
-kl. generalna kobiet: 1-6 m-ca nagrody finansowe, 1-3 m.- puchary
-kl. generalna weteranów: 1-8 m-ca nagrody finansowe, 1-3 m.- puchary (40 lat i starsi)
-kat. wiekowe mężczyzn: 1-3 m.- nagrody rzeczowe (18-29, 30-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70+ )
-kat. wiekowe kobiet (18-34, 35-44, 45+)
-kl. generalna pracowników służby zdrowia- mężczyźni: 1-3 m-ca nagrody rzeczowe + puchary (udokumentowany status pracownika)
-kl. generalna pracowników służby zdrowia - kobiety: 1-3 m-ca nagrody rzeczowe + puchary (udokumentowany status pracownika)
-kl. powiatowa mężczyzn: 1 m-ce nagroda rzeczowa + puchar
-kl. powiatowa kobiet: 1 m-ce nagroda rzeczowa + puchar
-lotna premia: mężczyźni: 1 m-ce nagroda finansowa, kobiety: 1 m-ce nagroda finansowa
Zawodnicy, którzy zostaną nagrodzeni w kl. generalnej nie otrzymają nagród w kat. wiekowych. Nagrody otrzymają kolejni zawodnicy.

7. SPRAWY RÓŻNE:-każdego zawodnika obowiązują badania lekarskie, przyjeżdżają na koszt własny,
-wpisowe wynosi 10zł, po terminie 20zł; dla każdego zawodnika zgłoszonego w terminie przewidujemy: medal, dyplom, napój, posiłek oraz wyniki końcowe biegu,
-półmaraton przebiegał będzie ulicami miasta o nawierzchni asfaltowej,
-zawody odbędą się bez względu na pogodę, zgodnie z przepisami PZLA i FKB,
-ostateczna interpretacja regulaminu oraz rozstrzyganie sporów należy do organizatora biegu.
-impreza towarzysząca - biegi masowe dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Kościańskiego,
-szczegółowych informacji udziela Roman Talikadze - dyrektor biegu, pod nr tel. 0-65 512 79 35, kom. 600 565 436.

Druk zgłoszenia do półmaratonu:
http://powiatkoscian.pl/dir/zalacznik/wiadomosc/1937/karta_zgloszenia.doc

Serdecznie zpraszamm do mojego miasta
....a w sczególności Robaj'a z całą ekipą KB MANIAC

PS. Zdradze tylko jest wielka kasa za wygraną
Więcej szczegółow mozesz uzyskać pisząc PW

Z ostatniej chwili....
Liczba zgłoszonych zawodników (stan na 7 XI br): 311

Zmiana w regulaminie zawodów!
Osoby zgłoszone po terminie płacą 10 zl wpisowego.

polhub dnia Czw Lis 10, 2005 18:03, w całości zmieniany 4 razy

Za Gazetą Kościańską

http://www.koscian.net/Kolej_konsultuje_przebudowe_,2645.html

Kolej konsultuje przebudowę
O przebudowie linii kolejowej E-59 z Poznania do Wrocławia rozmawiano podczas środowego spotkania samorządowców z miasta i gminy Kościan z projektantami z francuskiej firmy Systra

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej i przetargowej modernizacji linii Poznań - Wrocław wygrała francuska firma Systra. Dokumentacja ma być gotowa do końca roku. Systra ma ponadto przygotować wnioski o dofinansowanie inwestycji z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Projektanci przyjechali do Kościana, by uzgodnić z władzami lokalnymi projekt. W spotkaniu wzięli udział wójt Henryk Bartoszewski, jego zastępca Andrzej Przybyła i burmistrz Kościana, Michał Jurga. Podobne konsultacje z samorządowcami mają się odbyć w każdej gminie, przez którą przebiega linia kolejowa E-59.

Przypomnijmy, że pierwsze otwarte konsultacje społeczne na temat modernizacji linii kolejowej E-59 z Poznania do Wrocławia odbyły się w Kościanie w 2005 r. Zaprezentowano wówczas wstępny projekt modernizowanej linii kolejowej, którą zaplanowano na lata 2005-2010. Zgodnie z planem do 2008 r. miał zostać zmodernizowany odcinek o długości 60,5 km z Wrocławia do Rawicza, a w drugim etapie 102,9 km z Rawicza do Poznania.

Projekt zakłada modernizację układu torowego i nawierzchni kolejowej na szlakach, stacjach i przystankach kolejowych; przystosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych; przebudowę peronów, budowę wiat peronowych, instalacji akustycznej i wizualnej informacji dla podróżnych; przebudowę urządzeń sterowania ruchem; ograniczenie liczby skrzyżowań linii kolejowej z drogami w poziomie szyn i wyposażenie ich w nowoczesne urządzenia zabezpieczenia ruchu; budowę wiaduktów i tuneli; budowę przejść dla zwierząt; budowę ekranów dźwiękochłonnych w miejscach szczególnie narażonej zabudowy mieszkaniowej; zastosowanie urządzeń oczyszczających wodę oraz odstraszających zwierzęta. Już wówczas wójt Henryk Bartoszewski zwrócił uwagę na problem nie spełniających wymogów tuneli w Nacławiu i Widziszewie oraz zgłosił propozycję likwidacji przejazdu i budowy wiaduktu w Starych Oborzyskach. Podczas środowego spotkania w Urzędzie Gminy w Kościanie temat ten powrócił.

- Wnioskujemy o budowę nowych - wyższych i szerszych – wiaduktów w miejscowościach Nacław i Widziszewo. Jest też problem ze Starymi Oborzyskami, ale ustaliliśmy, że przejazd zostanie i wybudowany będzie tunel pod samochody osobowe. Jeśli idzie o Kościan to rozmawialiśmy o przebudowie przejazdów przy ulicach Młyńskiej i Gostyńskiej. Zgodnie z projektem powstaną tam tunele z dwuśladową jezdnią i chodnikami po obu stronach. Od kilku dni geolodzy robią tam odwierty. Była też mowa o tym, jak rozwiązać sprawę wjazdu do Urzędu Skarbowego, a także wyjazdów z ulic Żwirki i Wigury oraz Berwińskiego, które po przebudowie mogą zostać bez połączenia z ulicą Gostyńską - informuje Andrzej Przybyła, zastępca wójta gminy Kościan, przyznając, że samorządowcy są zadowoleni z efektów spotkania. – Zgłosiliśmy projektantom naszą prośbę o utrzymanie lokalnych linii do Gostynia i Grodziska. Przyjęli nasze uwagi i sugestie, zaznaczając, że o ich uwzględnieniu zdecyduje ostatecznie inwestor, czyli spółka PKP PLK.
Na 18 marca zaplanowano kolejne spotkanie w tej sprawie. Tym razem samorządowcy będą rozmawiać z przedstawicielami inwestora, czyli spółką PKP PLK. (kar)

Gk 10/2009

Wielki pociąg do kolejki

 ,,Będąc świadom swego pociągu do kolejki uroczyście ślubuję miłość i
wierność śmigielskiej kolejce po wsze czasy'' recytował w sobotę za
Pawłem Sałackim, sekretarzem ,,Gazety Kościańskiej" tłum na stacji w
Śmiglu. Przysięgali mieszkańcy Śmigla, przysięgali honorowi obywatele
miasta, samorządowcy, goście i przysięgał też wicepremier Marek Pol.
Klub Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki zaczyna działać.

Przypomnijmy, nieformalny klub zawiązała ,,Gazeta Kościańska''. Jako
pierwszy wpisał się do niego burmistrz Śmigla Józef Cieśla. Za nim
chęć udziału w pracach klubu wraziły dziesiątki znanych osób. Podczas
sobotniego pikniku deklarację miłości i wierności kolejce złożyli też
kilku-, kilkunastu- i kilkudziesięcioletni mieszkańcy Śmigla. Na
dworcu zbierać zaczęto się już o 9.30 rano. Zanim na stację przybył
Marek Pol dowieziono tam trzydniową premier młodzieżowego rządu
Agnieszkę Wojtkowiak ze Starego Bojanowa, o której pisaliśmy przed
tygodniem. Tłum gęstniał, a Wit Kreuschner, naczelnik kolejki
uspokajał.
 - Proszę się nie martwić, jeśli ktoś nie znajdzie miejsca w tym
składzie. Za nim pojedzie kolejny - wołał to z jednego, to z drugiego
końca peronu. Przekrzykiwać musiał usadowioną na odkrytym wagonie
orkiestrę dętą. Gdy zjawił się wicepremier Pol, zawyła strażacka
syrena, a Tadeusz Ilmer opowiedział historię kolejki.  Wreszcie
zebrani na stacji podnieśli wysoko prawe dłonie do roty i chóralnie
powtarzali jej słowa.

Po pamiątkowym zdjęciu, obładowany do granic możliwości pociąg ruszył
do Żegrówka. Marek Pol z żoną, burmistrzem Śmigla Józefem Cieślą i
dziennikarzami wsiedli do ostatniego, odkrytego wagonu. Podróż trwała
15 minut. Orkiestra grała tak, że mieszkańcy mijanych budynków
wychodzili na ulicę. W Żegrówku podróżni kolejki nie mogli zmieścić
się na szkolnym podwórku. Marek Pol życzył mieszkańcom gminy, by
kolejką zwiedzało okolice Śmigla wielu Wielkopolan, Polaków i gości z
zagranicy.
 - By uszanować tę kolejkę, która ma za sobą tak piękne tradycje i
taka jest fajna - uzasadnił Marek Pol.
 Józef Cieśla, burmistrz Śmigla i Jerzy Wizerkaniuk, redaktor naczelny
,,Gazety Kościańskiej'' rozdali ponad 200 legitymacji członków Klubu
Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki. Każda z nich miała historyczny numer
001.
 - Bo wszyscy w tym klubie jesteśmy równi - powiedział Paweł Sałacki.

Legitymacja jest wiecznie ważna, ale dopiero po tym, jak członkowie
klubu własnoręcznie się na niej podpiszą. Uczestnicy imprezy otrzymali
też znaczki z logo klubu. Wielkim Koordynatorem Klubu został burmistrz
Józef Cieśla. To on na swych barkach dźwigać ma większość klubowych
obowiązków. Ma też zwoływać przyjaciół kolejki, by w imię wyznanej do
niej miłości dokonywali małych i wielkich czynów. Wielki Koordynator
również otrzymał kawałek szyny.

- Aaaaaa, już ja zarządzę - powiedział ,,GK'' Wielki Koordynator. -
Już ze strony pana premiera padło parę interesujących deklaracji. Dla
rozwiązywania naszych spraw jesteśmy umówieni jeszcze w tym miesiącu.
Szczegółów wolałbym jeszcze nie zdradzać. Zostało coś zaproponowane,
ja te propozycje przyjąłem z zadowoleniem i jak dopracujemy szczegóły,
propozycję przedstawię w klubie. Wtedy będzie zebranie. Odszukam
przyjaciół i porozdzielam zadania.

Zabawa w Żegrówku trwała do nocy. Kolejka kursowała na trasie
Śmigiel-Żegrówko-Śmigiel kilkakrotnie tej soboty. Premier Marek Pol w
zabawie nie wziął już udziału. Wzywały go inne obowiązki, ale kolejką
przejechał się raz jeszcze na trasie Żegrówko - Śmigiel. Potem
odjechał do Konina.

* * *
 Marian Przyszczypkowski, kierownik kościańskiego Kolegium UAM: -
Czterdzieści lat temu dojeżdżałem tą kolejką do szkoły średniej, do
Krotoszyna. Trzeba było o 5 rano wstać, jechać tą kolejką do Starego
Bojanowa i na 7.12 zdążyć na pociąg z Leszna do Krotoszyna. Nasza
kolejka była w stosunku do tamtych przedziałów elegancka. Wspomnienia
bardzo dobre. Po tylu latach wsiadłem znowu do kolejki i ten stukot...
Stukot jest taki sam jak wtedy. Ślubowałem miłość kolejce i
legitymacja klubu będzie w moim domu na honorowym miejscu. Moim
dzieciom pokażę i przed wnukami się kiedyś będę chwalił.

Wiesław Szczepański, wiceminister, honorowy obywatel Śmigla: - Po raz
pierwszy jechałem kolejką wąskotorową. Jechało się dobrze, ale myślę,
że gdyby była trochę szybsza, byłoby lepiej. Ma jednak walory
turystyczne. Mam nadzieję, że jeśli nadal będzie takie zaangażowanie
mieszkańców i klubu, to jest szansa, aby tę kolejkę utrzymać. Trzeba
znaleźć osoby, które byłyby gotowe organizować takie jak dziś pikniki.
Kolejka nie utrzyma się z samego dojazdu pasażerskiego. Patrząc na
stan polskiej kolei widać, że atrakcje turystyczne są bardzo
potrzebne. Więcej takich imprez turystycznych da szansę, aby kolejka
trwała.

Stanisław Klecha z Poświętna: - Jeżdżę kolejką bardzo często, ale
dzisiaj akurat przyjechałem tu, do Żegrówka, samochodem. Ratować ją
trzeba, póki jeszcze jest zdrowa. Ratować, żeby dzieci miały dojazd do
szkół i łatwe połączenie z autobusami i PKP. Ratować trzeba, bo nasza.
Józef Cieśla, burmistrz Śmigla: - Jechało się dobrze, ale tu nie
chodzi o to, abym ja był zadowowlony, ale by ludzie byli zadowoleni.
Myślę, że są, ale zobaczymy jeszcze po południu, bo mam nadzieję, że
to nie jest koniec. Zakładamy, że po części oficjalnej będzie jeszcze
zabawa. A w klubie teraz będziemy realizować, cośmy ślubowali.

****

Stanę z wszystkimi - deklaruje Marek Pol
 - Jak się jedzie?
 - Wrażenia są znakomite. Pojazd jedzie z prędkością przyzwoitą, czyli
bezpieczną. Wszyscy mają świetne humory. Z takiej kolejki świat się
ogląda zupełnie inaczej. Najczęściej pędzimy szeroką drogą i im
szersza, tym lepsza, i im szybciej da się jechać, tym lepiej, w
związku z czym coraz częściej nie oglądamy świata. Kolejką jedzie się
przez pola, przez las, przez krzaki, nad wodą i w ogóle inaczej
wygląda wszystko, co nas otacza. Człowiek nabiera dystansu do tego
wszystkiego, czym żyje na co dzień.

- Czyli pan premier odpoczął w kolejce...
 - Pewnie że tak. Odpocząłem, jestem teraz jej sympatykiem,
miłośnikiem i tak, jak ślubowałem, będę jej wierny na wieczność, po
wsze czasy.

- Ma pan jakiś pomysł na kolejkę? Oblubienica ma kłopoty...
 - Tych pomysłów jest cała masa, a przede wszystkim te pomysły
pochodzą ze społeczności Ziemi Śmigielskiej. Bez tych ludzi, którzy
włożyli w to swój zapał, energię, wysiłek i często swoje własne
pieniądze, ta kolejka nie jeździłaby niezależnie od tego, czy władze
by tego chciały, czy by nie chciały. Kiedy jest tak liczne grono
sympatyków, które się tutaj dzisiaj ujawniło i stworzyło wspólnie
klub, to wierzę, że kolejka na pewno się będzie rozwijała. Ja tyle co
sam mogę, to będę pomagał. Z pewnością może nie ja, ale Polskie Koleje
Państwowe są w stanie nieco pomóc kolejce, aby jej się żyło lepiej,
aby się rozwijała. Ja bym bardzo chciał tego, by lokomotywa parowa
wróciła na tę trasę. To jest atrakcja niezwykła. Tych lokomotyw
parowych jest bardzo niewiele w kraju, więc jest strasznie trudno coś
takiego zrobić, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Będziemy próbowali.

 - Jechał pan już kiedyś taką kolejką?
 - W moich czasach studenckich jeździło się na rajdy studenckie i tam
się jeździło różnymi środkami lokomocji, w tym kolejkami
wąskotorowymi..

 - ...ale w Śmiglu po raz pierwszy?
 - Chyba tak, choć nie jestem pewien, czy jako student nie jechałem i
tą kolejką. To już trochę zamierzchłe czasy.

 - ...a czy ostatni?
 - Na pewno nie ostatni! Powiedziałem, że będę odwiedzał i jak będzie
robota jakaś do wykonania, to bardzo proszę mnie też wezwać, stanę z
wszystkimi i będę robił.

***

Przybyłkowie z szyną
 Alicja i Jerzy Przybyłkowie zwyciężyli w ogłoszonym przez redakcję
,,Gazety Kościańskiej'' konkursie na logo Klubu Przyjaciół
Śmigielskiej Kolejki.
 - Projekt był dużo bardziej kolorowy i malowniczy, ale mając na
względzie finanse gminy i koszty druku uprościliśmy go. Zawiera
wszystko, co najważniejsze. Jest kolejka, wiatrak i są dęby ze
śmigielskiego herbu. Gratuluję - powiedział Paweł Sałacki i zgodnie z
obietnicą Gazety i władz Śmigla zwycięzców obdarowano kawałkiem szyny
z 1899 roku.
 - Mąż lubi czytać ,,Gazetę Kościańską'', znalazł tam konkurs. To on
jest pomysłodawcą. Mi pozostało tylko wykonać projekt - skromnie
mówiła Alicja Przybyłek.
Odtąd po wsze czasy klubowicze dumnie nosić będą zaprojektowany przez
Przybyłków znaczek w klapach swych marynarek, garsonek, kurtek i
sweterków.

***

Organizatorami sobotniego spotkania byli: Urząd Miejski w Śmiglu i
redakcja ,,GK''. Piknik w Żegrówku przygotowały wspólnie rady sołeckie
i koła gospodyń wiejskich z Żegrowa, Żegrówka, Bielaw i Nowego Świata.
Szczególne ukłony przyjaciele kolejki złożyć powinni klubowemu koledze
Leszkowi Balcerowi i kierownik szkoły w Żegrówku Barbarze Ławniczak.
Na wysokości zadania stanęli też pracownicy kolejki i Stowarzyszenie
Kolejowych Przewozów Lokalnych.

Materiał przygotowała Alicja Muzenzberg

Wysłano dnia 10-09-2003 o godz. 09:45:58 przez gk


Inicjatywa RAZEM 89

"Świętujemy w tym roku 20-lecie polskiej wolności. 20 lat temu udało nam się, bo potrafiliśmy się porozumieć i działać razem. (...) 4 czerwca to znakomita okazja, aby przypomnieć sobie, że Polacy zaczęli wielki proces w Europie, że mamy wielkie pokojowo wygrane powstanie"

Tworzymy Inicjatywę RAZEM 89 - otwartą platformę działania, do której zapraszamy wszystkich, którzy chcą włączyć się w obchody dwudziestej rocznicy przemian 1989 roku.
Zapraszamy do współpracy organizacje pozarządowe, samorządy, firmy, szkoły, biblioteki, domy kultury, grupy młodzieżowe, lokalnych liderów - wszystkich, którzy chcą działać RAZEM.
Rok 1989 to ciąg niezwykle ważnych wydarzeń - rozmowy przy Okrągłym Stole, pierwsze częściowo wolne wybory, powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu, odrodzenie się prawdziwego samorządu, przemiany gospodarcze a przede wszystkim - odzyskanie wolności. Rok 1989 odmienił los - zbiorowy i osobisty - nas wszystkich, miał też decydujący wpływ na wydarzenia w całej Europie.
Możemy i chcemy cieszyć się z tego, co wtedy i w ciągu kolejnych lat udało nam się osiągnąć. Ten sukces był efektem wysiłków, pracy, entuzjazmu i zaangażowania tysięcy ludzi, dlatego chcemy, żeby powszechna była dzisiaj radość i duma. Jesteśmy też przekonani, że uświadomienie sobie jak wiele potrafiliśmy dokonać, pozwoli przetrwać obecne trudności. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy rozmawiać o problemach i niepowodzeniach. Podyskutujmy: czy tak miało być, co chcemy jeszcze zrobić, zmienić, poprawić.
Chcemy , aby 4 czerwca był radosnym świętem wygranej wolności. Pokazując drogę naszym sąsiadom zaczęliśmy historyczny proces w Europie. Udało nam się dlatego, że potrafiliśmy się porozumieć i działać razem.
Bądźmy w tym konsekwentni.
Obchody już się zaczęły. W całej Polsce odbywają się debaty, spotkania, dyskusje.
Wiele organizacji i instytucji już coś przygotowuje lub chciałoby przygotować - proponujemy współpracę. Czekamy na informacje, zarówno o tym, co zamierzacie robić, jak i o tym, czego potrzebujecie, by coś zrobić. Niech to będzie nasze wspólne dzieło.
Na tej stronie zamieszczamy informacje o tym, co i gdzie się dzieje. Piszemy o Waszych projektach. Przedstawiamy też nasze pomysły, proponujemy scenariusze wydarzeń, konkursy, debaty, przypominamy o najważniejszych wydarzeniach roku 1989.
Stronę uruchamiamy 6 lutego - 20 lat po rozpoczęciu rozmów Okrągłego Stołu.

Dołączcie do nas! Napisz info@razem89.pl

Inicjatywa RAZEM 89

Agencja Fotoreporterska "T.K.J" M&Z Walczuk
Akademia Rozwoju Filantropii
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Amnesty Interantional Polska
Bank Żywności w Częstochowie
Centrum Edukacji Obywatelskiej
Centrum Wolontariatu
Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole
dawniej Komitet Obywatelski
devilblues.com
D om Spotkań z Historią
Ekipa Świętego Mikołaja
Federacja Inicjatyw Oświatowych
Forum Młodych Oranżada.org
Forum Obywatelskiego Rozwoju
Fundacja "Korporacja Ha!art"
Fundacja Aktywności Lokalnej
Fundacja dla Polski
Fundacja dla Wolności
Fundacja Edukacja dla Demokracji
Fundacja Edukacji Europejskiej, Wałbrzych
FUNDACJA Europejska Inicjatywa na Rzecz Aktywności Dorosłych (EIRAD)
Fundacja Feminoteka
Fundacja Fresnela
Fundacja Generacja Forum 50+
Fundacja im. Stefana Batorego
Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa, Lublin
Fundacja Krzyżowa
Fundacja Młodość i Tradycja
Fundacja Ośrodka Karta
Fundacja Projekt : Polska
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Tezeusz, portal www.tezeusz.pl.
Fundacja Wspomagania Wsi
Fundacji Imago Mundi
Grupa Nieformalna ,,Forum Rdzawka''.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Homo Faber z Lublin
InfoPraga
Inicjatywa Wolna Białoruś
Instytut Spraw Publicznych
Klub Inteligencji Katolickiej Warszawa
Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu
Koło Naukowe Studium Europy Wschodnie UW
Komitet Helsiński
konstytucja.info
K ozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych
Krajowe Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów
MłodaRP
Muzeum Historii Polski
Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA
Niezależne Zrzeszenie Studentów Akademii Pedagogicznej w Krakowie
Nowosądecka Edukacyjna Sieć Komputerowa
NSZZ"Soli darność" Region Mazowsze Oddział Kolno
Obywatelska Inicjatywa Samorządowa Ziemi Rawskiej
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Ośrodek Pamięć i Przyszłość Wrocław
Otwarta Rzeczpospolita
Otwarta Rzeczpospolita Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii
Polska Akcja Humanitarna
Polska Fundacja im. Roberta Schumana
Polska Przędsiębiorcza
Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Lublin
Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu
Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Bosko
Publiczne Gimnazjum nr 2 w Opolu
Res Publica Nowa
Ruch Młodego Pokolenia-Pokolenie89
Salonik Dyskusyjny
Samorząd Studencki Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku
Samorząd Uczniowski ZSA w Zielonej Górze
Solidarnosc Francja Polska
Stała Konferencja Ekonomii Społecznej
Stocznia - Pracownia Badan i Innowacji Społecznych
Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych
Stowarzyszenie Centrum Informacji Społecznej
Stowarzyszenie Edukacja i Kultura
Stowarzyszenie EKSIT
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Kielce
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
Stowarzyszenie Kulturalne j'ARTe z Mielca
Stowarzyszenie Młody Wrocław
Stowarzyszenie Muzyki Organowej i Kameralnej w Drezdenku
Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze "Brzost"
Stowarzy szenie Obywateli Projekt Włocławek
Stowarzyszenie Podziemnego Radia "Solidarność"
Sto warzyszenie Pro Civitas w Piekoszowie
Stowarzyszenie Projekt : Polska
Stowarzyszenie Szkoła Liderów
Stowarzyszenie Wolnego Słowa
Stowarzyszenie Żydowskie Motywy
Studencka Rada Miasta Poznania
Szkolna Grupa AI nr 77 Zespół Szkół nr 3 w Wałczu
szkolny Klub Europejski "Kolberg" przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga 64-000 Kościan Al. Kościu
Szkolny Klub Europejski w PGG w Iłży
Świnoujskie Stowarzyszenie Obrony Podatników
Tarnobrzeska Rada Organizacji Pozarządowych
Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Kulturalne
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę
Towarzystwo Samorządowe, Konin
Trust for Civil Society in Eastern Europe
Tygodnik Głos Siemiatycz
Urząd Miasta Kolno
Videostudio Gdańsk
Warsztaty Analiz Socjologicznych
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Zespół Szkół nr 1 w Czeladzi
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Pruszkowie
Zespół Szkół w Resku

Bibliografia Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 - wybór Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu:

1. BIBLOGRAFIE. PRZEGLĄDY
I OMÓWIENIA MATERIAŁÓW

Barwa i broń sił zbrojnych Wielkopolski w latach 1918-1920 / pod red. Bogusława Polaka = poz. 17
1. BIBLIOGRAFIA Grupy "Leszno" - wybór / oprac. Magdalena Lajszner // Leszcz. Zesz. Muzeal. - 1988, z. 2, s. 33-36
2. BIBLIOGRAFIA pamiętników wielkopolskich 1919-1983 / oprac. Wanda Krystyna Ceglarek. - Poznań: Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, 1989. - 329 s. - (Biblioteka "Kroniki Wielkopolski")
M.in. pamiętniki i wspomnienia dot. Powstania Wielkopolskiego
3. CZUBIŃSKI Antoni. Stan badań nad historią Powstania Wielkopolskiego // Dzieje Najnow. - 1998, nr 4, s. 107-124
4. CZUBIŃSKI Antoni. Stan badań nad Powstaniem Wielkopolskim // Kron. Wielkop. - 1988, nr 2, s. 54-60
5. DUDA Zygmunt. Rocznicowe wydawnictwa // Wielkop. Powst. - 2000, nr 6, s. 49-53
Omówienie publikacji poświęconych Powstaniu Wielkopolskiemu
6. JANKOWIAK Stefan. Warto przeczytać // Przyj. Ludu. - 1988, nr 4, s. 35-36
Przegląd publikacji dot. Powstania Wielkopolskiego w regionie leszczyńskim
Kosman Marceli. Powstanie Wielkopolskie na tle walk o przetrwanie narodowe pod zaborem pruskim = poz. 60
7. KOŚCIAŃSKI Zdzisław. Nowości wydawnicze 2002/2003 // Wielkop. Powst. - 2003, nr 9, s. 58-59
Przegląd publikacji dot. Powstania Wielkopolskiego
8. ŁUKOMSKI Grzegorz. Słów kilka na temat historiografii Powstania Wielkopolskiego // Wielkop. Powst. - 1996, nr 2, s. 37-38
9. MIŚKIEWICZ Benon. Studia nad dziejami Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w latach 1977-1987 // Prz. Zach. - 1988, nr 5/6, s. 219-233
Olszewski Marian. O muzykografii Powstania Wielkopolskiego = poz. 612
Olszewski Marian. Powstanie Wielkopolskie w literaturze = poz. 614
10. PIOTROWSKI Bernard. Powstanie Wielkopolskie w polskiej historiografii powojennej // Życie i Myśl. - 1988, nr 11, s. 65-75
Powstania w Wielkopolsce XVIII-XX w. : materiały z XI Ogólnopolskiego Seminarium Historyków Powstania Wielkopolskiego / red. nauk. Bogusław Polak = poz. 85
11. POWSTANIE II Rzeczypospolitej : 80 rocznica odzyskania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego / oprac. Urszula Bzdawka // Por. Bibliogr.-Metod. - 1998, nr 4, s. 24-31
Bibliografia
12. POWSTANIE Wielkopolskie - 85 rocznica / oprac. Urszula Bzdawka // Por. Bibliogr.-Metod. - 2003, nr 4, s. 22-38
Bibliografia. Zawiera m.in. biografie uczestników
13. POWSTANIE Wielkopolskie 1918-1919 : (bibliografia - wybór) / oprac. Wioletta Matuszewska. - Leszno: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, 1988. - 49 s.
14. POWSTANIE Wielkopolskie 1918-1919 : bibliografia w wyborze / oprac. Beata Nowak; wstęp i konsultacja Marek Rezler. - Poznań: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu, 1988. - 106 s. - (Pomocnicze Materiały Bibliograficzne)
Zawiera m.in. materiały dot. uczestników oraz tematyki powstania w literaturze i sztuce
15. POWSTANIE Wielkopolskie 1918-1919 : katalog źródeł i materiałów / pod red. Stanisława Sierpowskiego; Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Zarząd Główny. - Poznań: TPPW 1918-1919. ZG, 2003. - 501 s.
Zawiera: POLAK Bogusław. Czyn zbrojny Wielkopolan 1918-1919. s. 17-24. - CZUBIŃSKI Antoni. Historiografia Powstania Wielkopolskiego (1918-1919). s. 25-44. - Archiwa. s. 44-99. - Biblioteki. s. 101-175. - Muzea. s. 177-435. - Szkolne izby pamięci. s. 437-473. - Pozostałe [instytucje i organizacje]. s. 475-493
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 : źródła - stan badań - postulaty badawcze : X Ogólnopolskie Seminarium Historyków Powstania Wielkopolskiego / red. Bogusław Polak = poz. 87
Słownik biograficzny powstańców wielkopolskich 1918-1919 / red. nauk. Antoni Czubiński, Bogusław Polak = poz. 371
Ziemia gostyńska w Powstaniu Wielkopolskim : materiały sesji popularnonaukowej pod patronatem naukowym prof. dra hab. Antoniego Czubńskiego, która odbyła się 6 stycznia 1995 r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu w rocznicę włączenia się mieszkańców Gostynia i okolic do Powstania Wielkopolskiego / red. Mirosław Sobkowiak = poz. 113
Ziemia Kościańska w Powstaniu Wielkopolskim (1918-1919) : praca zbiorowa / pod red. Bogusława Polaka = poz. 114

2. ŹRÓDŁA I OPRACOWANIA
a. Pozycje zwarte i fragmenty

Anders Paweł. Szlakiem Powstania Wielkopolskiego = poz. 664
16. BALSKI Bogdan. Walki o Żnin w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919. - [Żnin]: Obywatelski Komitet Obchodów 725-lecia Nadania Praw Miejskich Żninowi, [1988]. - 16 s. : fot., il., portr.
Zawiera m.in. biogramy powstańców oraz informacje o formach upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego w Żninie
17. BARWA i broń sił zbrojnych Wielkopolski w latach 1918-1920 / pod red. Bogusława Polaka. - Koszalin: Wydaw. Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie, 1988. - 193 s. : il., mapy
Rec. MIŚKIEWICZ Benon. Siły zbrojne Wielkopolski 1918-1920 // Kron. Wielkop. - 1990, nr 2, s. 102-104
Rec. TOMKOWIAK Eligiusz. Barwa i broń sił zbrojnych Wielkopolski w l. 1918-1920 // Życie i Myśl. - 1988, nr 11, s. 97-101
Zawiera: POLAK Bogusław. Formowanie, struktura organizacyjna i działania bojowe wojska wielkopolskiego 1918-1920 r. s. 7-32. - REZLER Marek. Wielkopolskie oddziały powstańcze oraz sily zbrojne w byłym zaborze pruskim 1918-1919 - ubiór, oporządzenie, oznaki. s. 33-86. - ŁUCZAK Jarosław. Umundurowanie i oznaki związków weterańskich. s. 87-90. - ŁUCZAK Jarosław. Chorągwie i sztandary. s. 91-128. - JEZIOROWSKI Tadeusz. Broń wojsk wielkopolskich. s. 129-140. - Bibliografia (wybór) / oprac. Marek Rezler. s. 141-144
18. BAUER Piotr, OMIECZYŃSKI Witold. Śmigiel [pow. Kościan] w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 : (szkice). - Śmigiel: Śmigielskie Towarzystwo Kulturalne w Śmiglu, 1988/1989. - 16 s. : fot., mapa, portr.
19. BENYSKIEWICZ Joachim, SZCZEGÓŁA Hieronim. Powstanie Wielkopolskie nad środkową Obrą / Polskie Towarzystwo Historyczne. Oddział w Zielonej Górze; Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Tadeusza Kotarbińskiego. - Zielona Góra: Wydaw. WSP, 1998. - 198 s. : fot., mapa, pl., portr.
Dot. głównie okolic Wolsztyna i Zbąszynia, pow. Nowy Tomyśl
20. BIAŁEK Władysław. Swarzędz [pow. Poznań] 1638-1988 / Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu. - Swarzędz: UMiG, 1988. - 308 s. : fot., mapa
Zawiera m.in.: Swarzędz na progu niepodległości. s. 59-71
21. BITNER-NOWAK Anna, WOJCIECHOWSKA Zofia, WOJCIECHOWSKI Grzegorz. Dzieje Ponieca [pow. Gostyń]. - Poniec: Urząd Miejski w Poniecu, 2001. - 392 s. : fot., pl., rys., tab., Zsfg
Rec. (Fab). Pierwsza książka idzie jak bułeczki // Życie Gost. - 2001, nr 10, s. 7
Rec. KLUPŚ Izabela. W regionalnej biblioteczce // Nowa Gaz. Gost. - 2001, nr 19, s. 49
Zawiera m.in.: Ponieczanie w Powstaniu Wielkopolskim. s. 171-176
22. BORYS Zygmunt. Książ Wielkopolski [pow. Śrem] : zarys dziejów / Urząd Miejski w Książu Wlkp. - Jarocin: Agencja Reklamowo-Promocyjna "Romar", [1996]. - 229 s. : fot.
Zawiera m.in.: Udział Książa w Powstaniu Wielkopolskim. s. 109-112
23. BRODZIŃSKI Janusz. Patriotyczny rodowód Powstania Wielkopolskiego na Kujawach. - Inowrocław: Muzeum im. J. Kasprowicza, 1989. - 18 s. : fot., portr.
24. CHWALISZEWSKI Roman. Polski czyn niepodległościowy i Powstańcy Wielkopolscy w Pile 1918-1919. - Piła: Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Zarząd Koła w Pile, 1999. - 12 s. : fot., mapy, portr.
25. CHWALISZEWSKI Roman. Powstańcze boje o Wysoką [pow. Piła]. - Piła: Wojewódzki Oddział Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Pile, Zarząd Miasta i Gminy w Wysokiej, 1998. - 11 s. [8] s. tabl. : fot., mapy, portr.
26. COBLEWSKI Wojciech. Dzieje Białośliwia [pow. Piła] : od czasów najdawniejszych po rok 2000 / wstęp Teresa Kaźmierczak. - Białośliwie, 2000. - 207 s. : fot., bibliogr.
Zawiera m.in.: Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 i powrót do Polski. s. 55-59
27. COBLEWSKI Wojciech. Dzieje Białośliwia [pow. Piła] do roku 1939 : (szkic monograficzny). - Białośliwie, 1995. - 40 s., [17] s. tabl. : il.
Zawiera m.in.: W Powstaniu Wwielkopolskim (1918-1919). s. 25-27
28. CZUBIŃSKI Antoni. Powstanie wielkopolskie 1918-1919 : geneza - charakter - znaczenie. - Wyd. 2 popr. i uzup. - Poznań: Wydaw. Poznańskie, 1988. - 537 s. : il., mapy, portr.
Rec. POLAK Bogusław // Prz. Zach. - 1988, nr 5/6, s. 294, 295-297
Rec. POLAK Bogusław. Powstańcze monografie // Życie i Myśl. - 1988, nr 11, s. 80-82
Rec. POLAK Bogusław // Zesz. Nauk. Inst. Nauk Społ./WSI Koszal. - 1995, nr 8, s. 181-186
29. CZUBIŃSKI Antoni. Wielkopolska w latach 1918-1939. - Poznań: Wydaw. Poznańskie, 2000. - 226 s. - (Wielkopolska. Historia. Społeczeństwo. Kultura; 9)
Bibliografia s. 209-216
Zawiera m.in.: Zrzucenie jarzma pruskiego (1918-1919). s. 11-23
30. CZUBIŃSKI Antoni, GROT Zdzisław, MIŚKIEWICZ Benon. Powstanie wielkopolskie 1918-1919 : zarys dziejów. - Wyd. 3 uzup. - Warszawa; Poznań: Państ. Wydaw. Naukowe, 1988. - 570 s. : il., mapy, portr.
Rec. POLAK Bogusław. Powstańcze monografie // Życie i Myśl. - 1988, nr 11, s. 80-82
31. DWORECKI Zbigniew. Poznań i poznaniacy w latach Drugiej Rzeczypospolitej. - Poznań: Media Rodzina of Poznań, 1994. - 523 s. : fot.
Rec. MATELSKI Dariusz. Poznań i poznaniacy w latach Drugiej Rzeczypospolitej // Kron. Wielkop. - 1996, nr 1, s. 118-120
Zawiera m.in.: Sytuacja w mieście w przededniu wybuchu powstania.s. 55-60. - Wyzwolenie Poznania i przejęcie władzy przez Polaków. s. 60-70
32. DYKCIK Zenon. Republika Ostrowska : przyczynek do historii Powstania Wielkopolskiego. - Ostrów Wlkp.: Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, 1995. - 39 s., [8] s. tabl. : fot., portr. - (Biblioteka Ostrowska; nr 6)
Dodruk do wydania z 1992 roku
33. DZIEJE Jarocina : praca zbiorowa / pod red. Czesława Łuczaka. - Poznań: Wydaw. WBP, 1998. - 527 s. : il., portr., tab. - (Biblioteka "Kroniki Wielkopolski")(Seria: Dzieje Miast Wielkopolski; nr 7)
Zawiera m.in.: REZLER Marek. W dniach powstania wilkopolskiego 1918-1919. s. 225-235
34. DZIEJE Kościana / pod red. Kazimierza Zimniewicza. - Kościan: [Samorząd Miasta Kościana], 2000
Rec. O dziejach Kościana // Nad Obrą. - 2000, nr 11/14, s. 7
T. 2. [1793-1945]. - 179 s. : il.
Zawiera m.in.: BAUER Piotr. Kościan w Powstaniu Wielkopolskim. s. 63-70
35. DZIEJE Margonina [pow. Chodzież] : praca zbiorowa / pod red. Krzysztofa Rzepy. - Poznań: Wydaw. WBP, 2002. - 238 s. : fot., il., pl., portr. - (Biblioteka "Kroniki Wielkopolski" / Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu)(Seria: Dzieje Miast Wielkopolski; nr 10)
Rec. JANISZEWSKI Waldemar L. "Dzieje Margonina" - monografia // Prz. Wielkop. - 2002, nr 3/4, s. 41
Zawiera m.in.: REZLER Marek. W przededniu niepodległości. s. 88-95
36. DZIEJE Nowego Tomyśla : praca zbiorowa / pod red. Bogusława Polaka; fot. Paweł Anders [i in.]. - Nowy Tomyśl: [Urząd Gminy i Miasta Nowy Tomyśl], 1998. - 345 s. : fot.
Zawiera m.in.: W dobie Powstania Wielkopolskiego. s. 105-119
37. DZIEJE Opalenicy [pow. Nowy Tomyśl] : praca zbiorowa / pod red. Czesława Łuczaka; Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Wydział Kultury i Sztuki. - Poznań: ABOS, 1993. - 363 s. : il., fot., portr. - (Biblioteka "Kroniki Wielkopolski")(Seria: Dzieje Miast Wielkopolski; nr 3)
Zawiera m.in.: CYNALEWSKA Urszula, BITNER-NOWAK Anna. Opalenica w okresie odzyskiwania niepodległości (1918-1919). s. 159-163
38. DZIEJE Pleszewa : opracowanie zbiorowe / pod red. Mariana Drozdowskiego. - Kalisz: Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, 1989. - 414 s. : fot.
Zawiera m.in.: BRÓDKA Stanisław. Powstanie Wielkopolskie i powrót do macierzy. s. 157-169
39. DZIEJE Pniew [pow. Szamotuły] : praca zbiorowa / pod red. Bogusława Polaka. - Poznań: Wydaw. WBP, 1998. - 199 s. : fot., pl., tab. - (Biblioteka "Kroniki Wielkopolski")(Seria: Dzieje Miast Wielkopolski; nr 6)
Zawiera m.in.: POLAK Bogusław. W dobie powstania wielkopolskiego. s. 82-96
40. DZIEJE Poznania w latach 1793-1945. T. 2, Dzieje Poznania w latach 1918-1945. [Cz.] 2 / pod red. Jerzego Topolskiego i Lecha Trzeciakowskiego. - Warszawa; Poznań: Wydaw. Naukowe PWN, 1998. - S. 793-1713 : fot., il., portr.
Zawiera m.in.: CZUBIŃSKI Antoni. Poznań w Powstaniu Wielkopolskim (27 grudnia 1918 - 18 czerwca 1919 roku). s. 809-816
41. DZIEJE Rogoźna [pow. Oborniki] / praca zbiorowa pod red. Zygmunta Borasa; Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Wydział Kultury i Sztuki. - Poznań: Wydaw. "Lega", 1993. - 287 s. : il. - (Biblioteka "Kroniki Wielkopolski")(Seria: Dzieje Miast Wielkopolski; nr 2)
Zawiera m.in.: RUKS Władysław. Rogoźno wobec czynu zbrojnego Powstania Wielkopolskiego i wojny z Rosją Radziecką. s. 147-155
42. DZIEJE Śremu : praca zbiorowa / pod red. Marka Rezlera. - Poznań: Wydaw. WBPiCAK, 2003. - 506 s. : fot., il., portr. - (Biblioteka "Kroniki Wielkopolski" / Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu)(Seria: Dzieje Miast Wielkopolski; nr 12)
Zawiera m.in.: REZLER Marek. W przededniu niepodległości. Powstanie Wielkopolskie. s. 210-222
43. DZIEJE Trzemeszna [pow. Gniezno] : praca zbiorowa / pod red. Czesława Łuczaka. - Poznań: Wydaw. WBP, 2002. - 451 s. : fot., il., portr., tab. - (Biblioteka "Kroniki Wielkopolski" / Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu)(Seria: Dzieje Miast Wielkopolski; nr 11)
Zawiera m.in.: BITNER-NOWAK Anna. Trzemesznianie w powstaniu wielkopolskim. s. 171-172
44. DZIEJE Wyrzyska [pow. Piła] : praca zbiorowa / pod red. Stanisława Sierpowskiego . - Poznań: Wydaw. WBP, 1999. - 336 s. : il., fot., portr. - (Biblioteka "Kroniki Wielkopolski")(Seria: Dzieje Miast Wielkopolski; nr
Zawiera m.in.: DROZDOWSKI Marian. Powrót do Polski. s. 94-102
45. DZIENNIK Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu, w grudniu 1918 / skład red. "Dziennika Sejmowego" Maciej Wierzbński [i in.]. - Poznań: Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu, [1998]. - 120 s.
Zawiera m.in.: Spis delegatów wszystkich dzielnic zaboru pruskiego wybranych na Polski Sejm Dzielnicowy do Poznania. s. 106-120
Reprodukcja w osiemdziesiątą rocznicę Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. Oryg. Drukarnia i Księgarnia św, Wojciecha, Poznań, 1918
46. FARYŚ Janusz. Historia Polski od 1918 do 1939 roku. - Poznań: Wydaw. "Fenix", 1997. - S. 53-54
47. GOŁAŃCZ [pow. Wągrowiec] : z dziejów miasta i regionu : praca zbiorowa / pod red. Andrzeja Wędzkiego. - Gołańcz: Towarzystwo Miłośników Ziemi Gołanieckiej, Zarząd Miasta i Gminy w Gołańczy, 2001. - 266 s. : fot., pl, rys., portr.
Tytuł okł. Gołańcz w 600-leciu : 1399-1999
Zawiera m.in.: WIECZOREK Andrzej. Zryw powstańczy 1918-1919 r. s. 107-119
48. GRAF Władysław. Nikt im iść nie kazał... : Powstanie Wielkopolskie [1918-1919] : publikacja jubileuszowa w 80 rocznicę zwycięstwa na ziemi ostrzeszowskiej. - Ostrzeszów: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej, 1999. - 89 s. : fot., il., mapy, portr.
Zawiera m.in.: Dowódcy i działacze. s. 18-31
49. GRODZISK Wielkopolski : zarys dziejów : praca zbiorowa / pod red. Bogusława Polaka. - Grodzisk Wlkp, 1990. - 276 s., [62] s. tabl. : fot., pl., wykr.
Zawiera m.in.: KOŚCIAŃSKI Zdzisław. Grodzisk Wielkopolski w dobie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. s. 87-106
50. GULCZYŃSKI Andrzej. Kształtowanie się polskich organów władzy i administracji w powiecie pleszewskim w latach 1918-1919. - Pleszew: Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne, Muzeum Regionalne w Pleszewie, 1988. - 16 s. : fot., il., portr.
51. HISTORIA Bydgoszczy / pod red. Mariana Biskupa; Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. T. 1, Do roku 1920. - Warszawa; Poznań: Wydaw. Naukowe PWN. - 710 s.
Zawiera m.in.: WOJCIECHOWSKI Mieczysław. W okresie pierwszej wojny światowej i powstania wielkopolskiego (1914-1920)
52. JANKOWIAK Stefan, BAUER Piotr. Ziemia gostyńska w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 / wstęp i red. nauk. Bogusław Polak. - Gostyń: Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne, Muzeum w Gostyniu, 1989. - 166 s. : il., portr.
Rec. REZLER Marek. Powstanie w Gostyńskiem // Kron. Wielkop. - 1992, nr 1, s. 110-112
Rec. ZIELONKA Jerzy. Gostyńskie drogi powstańcze // Pan. Leszcz. - 1990, nr 11, s. 9
Rec. ŻALIK Anna // Inf. Kult. i Turyst. Woj. Leszcz. - 1991, nr 1, s. 12-13
Zawiera m.in.: OMIECZYŃSKI Witold. Organizatorzy i dowódcy powstania w Gostyńskiem. [Biogramy]. - Polegli i zmarli z ran powstańcy z ziemi gostyńskiej. s. 126-140
53. JARECKI Marian. Aby pamięć nie zaginęła. - Słupca: Słupeckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne : przy współudz. Grafii Studio i Muzeum Regionalnego w Słupcy, 2001. - 273 s. : fot., portr.
Zawiera m.in.: Odradzanie się świadomości i patriotycznej postawy Słupczan. s. 21-30. - Było ich w Słupcy siedemdziesięciu trzech. s. 31-143. - 11 listopada 1918 r. w Słupcy i dalszy ciąg historii. s. 190-198. - Dokumentacja fotograficzna. s. 199-236
54. JAROSZEWICZ Stanisław. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. - Zielona Góra: Regionalne Centrum Animacji Kultury, 2001. - 34 s. : il., mapy
55. JĘDRAŚ Stanisław. 80. rocznica powrotu Rawicza do Polski. - Rawicz: Wydaw. "Gramma", 2000. - 24 s. : fot., portr.
Także opis i wizerunki chorągwi organizacji kombatanckich ziemi rawickiej
56. JĘDRAŚ Stanisław. Miejska Górka [pow. Rawicz] w Powstaniu Wielkopolskim. - Leszno; Miejska Górka: Urząd Miasta i Gminy Miejska Górka, 2000. - 47 s. : fot., portr.
Rec. GŁOWINKOWSKA Barbara. Publikacje regionalne // Inf. Kult. i Turyst. Połud.-Zach. Wielkop. - 2000, nr 6, s. 19
Zawiera m.in.: Pamięć o powstańcach. s. 33-37. - Życie i działalność Wincentego Brzeskwiniewicza. s. 37-41
57. JĘDRAŚ Stanisław. Ziemia rawicka w powstaniu wielkopolskim 1918-1919 / Urząd Miejski Gminy Rawicz. - Rawicz: UMG, 2001. - 135 s. : fot., portr., mapy
Rec. (M). Rawickie w powstaniu // Pan. Leszcz. - 2001, nr 47, s. 22
Zawiera m.in.: Pamięć o powstaniu i powstańcach na ziemi rawickiej. [Mogiły, nazwy placów i ulic, pomniki, szkoły]. s. 99-108. - Obchody 80. rocznicy powrotu Rawicza i powiatu rawickiego do niepodległej Polski. s. 109-111. - Sylwetki powstańców wielkopolskich na ziemi rawickiej. s. 112-125
58. KARWAT Janusz. Od idei do czynu : myśl i organizacje niepodległościowe w Poznańskiem w latach 1887-1919. - Poznań: Wydaw. Poznańskie, 2002. - 618 s. - (Wielkopolska. Historia. Społeczeństwo. Kultura; 14)
Bibliografia s. 555-573
M.in. przygotowania do Powstania Wielkopolskiego
59. KLATT Tadeusz. O powstańcach wielkopolskich w Grudziądzu w latach 1920-1996. - Gdańsk: "Regnum", 2000. - 48 s. : il.
60. KOSMAN Marceli. Powstanie Wielkopolskie na tle walk o przetrwanie narodowe pod zaborem pruskim. - Poznań: Wydaw. WBP, 1993. - 172 s. : fot., il., mapy. - (Biblioteka "Kroniki Wielkopolski" / Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Wydział Kultury i Sztuki)
Rec. REZLER Marek. Książka o powstaniu wielkopolskim // Wojs. Prz. Hist. - 1994, nr 3, s. 258-261
Zawiera m.in.: W opinii potomnych: Weterani i ich losy. s. 152-164; - Z perspektywy 75-lecia. s. 165-169. - Wskazówki bibliograficzne. [Przegląd i omówienie publikacji]. s. 169-173
61. KOSTRZEWSKI Leopold, ŚWIĘCIOCHOWSKI Bolesław. Wrześnianie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 / Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne. - Września: WTK, 1999. - 108 s., [4] s. tabl. : il., mapy. - (Biblioteczka WTK; 4)
Rec. REZLER Marek. Wrześnianie w powstaniu wielkopolskim // Kron. Wielkop. - 2000, nr 4, s. 120-122
Zawiera m.in.: Wyprawa do Witkowa. s. 28-31. - Wyprawy do Gniezna i Zdziechowy. s. 31-36. - Wyprawa do Żnina i powrót do Wrześni. s. 36-38. - Walki o Inowrocław. s. 38-42. - Kazimierz Grudzielski (1856-1921). s. 70-89. - Pamięć o powstaniu. [M.in. lista strat. Wykaz]. s. 90-101
62. KOŚCIAŃSKI Zdzisław. Lwówecko-posadowski rodowód 16/2 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera. - Lwówek: Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury we Lwówku, 1999. - 35 s. : fot., portr., rys.
Zawiera m.in.: Hrabia Stanisław Łącki - twórca patroli posadowskich. s. 12-14. - Generał Gustaw Orlicz - Dreszer [...]. s. 14-15. - Wojciech Świerczyk [...]. s. 15-17. - Bolesław Przybył. s. 18. - [Obchody 80. rocznicy powstania i poświęcenia sztandaru pułku w Lwówku, pow. Nowy Tomyśl]. s. 19-33
Dzieje pułku w okresie powstania wielkopolskiego i wojny 1920 roku
63. KOŚCIAŃSKI Zdzisław. Ziemia Lwówecka w Powstaniu Wielkopolskim : (materiały sesji naukowej z okazji 80 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 r., Lwówek, 18 marca 1999 roku). - Lwówek: Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury, 1999. - 14 s. : il., fot., portr., rys.
64. KRASUSKI Jerzy. Tragiczna niepodległość : polityka zagraniczna Polski w latach 1919-1945. - Poznań: Wydaw. Poznańskie, 2000. - 346 s.
Zawiera m.in.: Powstanie wielkopolskie. s. 19-23
65. KUSZ Adam. Juncewo [pow. Myślibórz] : zarys dziejów / oprac. graf. Andrzej Bogdański; Towarzystwo Miłośników Ziemi Gołanieckiej, Żnińskie Towarzystwo Kulturalne. - [Żnin], 2000. - 60 s. : fot., il.
Zawiera m.in.: Aneksy: Udział mieszkańców Juncewa w powstaniu wielkopolskim 1918/19. s. 43-47
66. ŁOJKO Jerzy, STĘPIEŃ Jerzy. Zarys dziejów Mosiny i okolic : (do 1945 r.). - Mosina: Wydaw. "Alpim", 1992. - S. 42-43
67. ŁUKOMSKI Grzegorz. Walka o kresy zachodnie 1918-1921 : szkice historyczne. - Kościan: "Książnica Polska", 1991. - 24 s.
Dot. m.in. Powstania Wielkopolskiego
68. ŁUKOMSKI Grzegorz, POLAK Bogusław. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 : działania bojowe - aspekty polityczne - kalendarium. - Koszalin: Wydaw. Uczelniane Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie; Warszawa: Oficyna Wydaw. "Audiutor", 1995. - 468 s. : fot., mapy
Rec. DUDA Zygmunt. O Powstaniu Wielkopolskim jeszcze raz... // Wielkop. Powst. - 1996, nr 2, s. 35-36
Rec. MIŚKIEWICZ Benon // Wojs. Prz. Hist. - 1996, nr 2, s. 210-212
69. ŁUKOMSKI Grzegorz, WOJCIESZAK Bogumił. Opalenica i opaleniczanie w powstaniach narodowych 1794-1918/19. - Opalenica: Opalograf, 1998. - Fot., il.
Rec. DUDA Zygmunt. O książce Grzegorza Łukomskiego i Bogumiła Wojcieszaka "Opalenica i opaleniczanie w powstaniach narodowych 1794-1918/19" // Wielkop. Powst. - 1998, nr 4, s. 62-63
Rec. DUDA Zygmunt. W rocznicę powstania wielkopolskiego. [Zapowiedź publikacji] // Echa Opal. - 1998, nr 8, s. 5
Dot. m.in. Powstania Wielkopolskiego
70. ŁUKOMSKI Grzegorz, WOJCIESZAK Bogumił. Powstańcze tradycje Opalenicy / Burmistz i Rada Miejska w Opalenicy. - Opalenica: Opalograf s.c., 2000. - 278 s. : fot., pl., portr., bibliogr.
Rec. DUDA Zygmunt. Kolejna książka o Opalenicy // Echa Opal. - 2000, nr 3 [właśc. 4], s. 15; JAKUBIAK Izabela. Warto przeczytać // Tamże. - nr 8, s. 15
Rec. KARWAT Janusz. Opalenicy drogi do niepodległości // Kron. Wielkop. - 2001, nr 1, s. 132-134
Rec. MOLIK Witold. Z półki Wielkopolanina // Prz. Wielkop. - 2001, nr 3/4, s. 66-68
Dot. m.in. udziału mieszkańców Opalenicy w Powstaniu Wielkopolskim. Także miejsca pamięci narodowej i organizacje kombatanckie w Opalenicy, pow. Nowy Tomyśl
71. MAJEWSKI Jan. Zaopatrzenie medyczno-sanitarne w powstaniu wielkopolskim i udział w nim farmaceutów. - Poznań: Wydaw. Kontekst, 1998. - 188 s. : il., fot., portr.
Rec. KARWAT Janusz. Farmaceuci w powstaniu wielkopolskim // Kron. Wielkop. - 1999, nr 3, s. 125-128
Zawiera m.in.: Biogramy aptekarzy - uczestników powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku. s. 104-164
72. MALEPSZAK Stanisław. Bukówiec Górny [pow. Leszno] na tle dziejów krainy przemęckiej. - Wyd. 2. - Leszno: Leszczyńskie Towarzystwo Kulturalne, 1995. - 405 s. : fot., il., mapy, pl.
Zawiera m.in.: Bukówiec w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919. s. 287-298
73. MIĘDZY historią a politologią / kom. red. Władysław Gill [i in.]; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. - Poznań: Wydaw. Naukowe INPiD, 1998. - 338 s. : portr.
Zawiera m.in.: DWORECKI Zbigniew. Stanowisko polityków poznańskich wobec rządu polskiego przed wybuchem powstania wielkopolskiego : (listopad-grudzień 1918 r.). s. 51-57
74. MIKOŁAJCZAK Mariola. Wysoka [pow. Piła] i okolice : historia, miejsca, ludzie. - Poznań: "Sorus", 2002. - 272 s., [8] s. tabl. : il., mapa
Zawiera m.in.: Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród... s. 39-48
75. MIŚKIEWICZ Benon. Z najnowszych polskich dziejów wojskowych. - Poznań: Wielkopolska Agencja Wydaw., 1994. - 208 s.
Zawiera m.in.: Z problematyki Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. s. 85-122
76. NIEMCY a Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 : materiały z VIII Ogólnopolskiego Seminarium Historyków Powstania Wielkopolskiego, Kościan, 10 kwietnia 1987 / red. nauk. Bogusław Polak. - Koszalin: Wydaw. Wyższej Szkoły Inżynierskiej, 1994. - 308 s. : fot., il., mapy, wykr.
77. NOWAK Antoni. Skauci poznańscy w walce o polskość i niepodległość : 1911-1929 / oprac. i do druku przygot. Zbigniew Pilarczyk. - Poznań: KChW ZHP, 1994. - 168 s. : fot., il., portr. - (Sprawozdania Komisji Historycznej. Seria 1: Monografie / Związek Harcerstwa Polskiego. Komenda Chorągwi Wielkopolskiej im. Powstńców Wielkopolskich 1918/19; z. 13)
78. NOWEGO Tomyśla drogi do niepodległości / red. Bogumił Wojcieszak. - Nowy Tomyśl: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, 2000. - 98 s.
Zawiera m.in.: KOSMAN Marceli. Wielkopolan droga do wolności. s. 7-45. - KOZŁOWSKI Jerzy. Działalność społeczno-narodowa księży na ziemi nowotomyskiej w latach 1871-1919. s. 46-62. - KARWAT Janusz. Walki na froncie zachodnim powstania wielkopolskiego 1918/1919. s. 63-71. - ŁUKOMSKI Grzegorz. Zdobycie Nowego Tomyśla 2/3 stycznia 1919 r. s. 72-80. - KOŚCIAŃSKI Zdzisław. Powstanie wielkopolskie 1918-1919 na terenie Lwówka i okolic. [M.in. sylwetka Stanisława Łąckiego]. s. 81-89. - KARWAT Janusz. Edmund Klemczak dowódca kompanii opalenickiej. s. 96-98
79. ...OJCZYZNA z ich woli i krwi... - Opalenica: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Powstańczego w Opalenicy, 2004. - 69 s. : fot., il., portr.
Zawiera: RANKE Jerzy. "Ojczyzna z ich woli i krwi". s. 3-8. - WOJCIESZAK Bogumił. "Pomnik przeszłości niech nad przyszłością czuwa..." [Historia powstań narodowych na ziemi opalenickiej w okresie zaborów]. s. 10-58. - SZWECHŁOWICZ Roman. Nowy pomnik powstańczy. s. 59-67
Udział mieszkańców ziemi opalenickiej w powstaniach narodowych 1894-1918/19. Dot. także pomników i tablic pamiątkowych, głównie odbudowy Pomnika Powstańczego w Opalenicy, pow. Nowy Tomyśl
80. OLSZEWSKI Marian. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. - Wyd. 3 rozsz. - Poznań: Krajowa Agencja Wydaw., 1988. - 13 s. : fot., il., portr. - (Z Dziejów Wielkopolski)
81. PILARCZYK Zbigniew. Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 na ziemi rawickiej. - Rawicz: Wydaw. "Gramma", 1999. - 30 s.
82. POLAK Bogusław. Wojsko wielkopolskie 1918-1920. - Koszalin: Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie, 1991. - 400 s. : fot., mapy
Rec. (J.Z.). 400 stron o wojsku wielkopolskim // Pan. Leszcz. - 1991, nr 31, s. 13
83. POLAK Irmina, POLAK Bogusław. Wielkopolska w dobie powstania 1918-1919 : (kronika wydarzeń). - Koszalin: Wydaw. Uczelniane WSI, 1989. - 140 s. : il., pl. (Prace Zespołu Badawczego Dzieje Militarne Pomorza 1914-1945 / Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie)
84. POWIDZ [pow. Słupca] : 750 lat dziejów / oprac. Halina Ganińska. - Powidz: Komitet Obchodów 750-lecia Powidza, 1993. - S. 28-29
85. POWSTANIA w Wielkopolsce XVIII-XX w. : materiały z XI Ogólnopolskiego Seminarium Historyków Powstania Wielkopolskiego / red. nauk. Bogusław Polak; Politechnika Koszalińska. - Koszalin: Wydaw. Uczelniane PK, 1999. - 206 s. : il., mapa
Zawiera m.in.: CZUBIŃSKI Antoni. Historiografia Powstania Wielkopolskiego (1918-1919). s. 15-42. - KATAFIASZ Tomasz. Stan badań nad wojskowymi aspektami strony niemieckiej w Powstaniu Wielkopolskim 1918/19 r. - w świetle dorobku seminariów kościańskich i prac towarzyszących. s. 99-119. - KACZMAREK Zygmunt. Walka Wojciecha Trąmpczyńskiego [8 II 1860 - 2 III 1953] o niepodległość w parlamencie Rzeszy i sejmie pruskim w świetle wspomnień (1914-1918). s. 121-129. - BASIŃSKA Danuta. Organizacja duszpasterstwa wojskowego w oddziałach powstańczych i w Armii Wielkopolskiej. s. 143-161. - KOŚCIAŃSKI Zdzisław. Podpułkownik dyplomowany Józef Skrzydlewski [21 II 1896 - 7 V 1952] zapomniany Dowódca Powstania Wielkopolskiego [z Grodziska Wlkp.]. s. 163-171. - BAUER Piotr. Józef Dowbor-Muśnicki [25 X 1867 - 26 X 1937] - szkic biograficzny. s. 173-188. - DWORECKI Zbigniew. Poznaniacy w Radzie Ludowej na miasto Poznań i w Naczelnej Radzie Ludowej. s. 189-198. - POLAK Bogusław. "Słownik Biograficzny Powstania Wielkopolskiego 1918-1919" : geneza i stan zaawansowania do druku. s. 199-206
86. POWSTANIE Wielkopolskie : materiały z sesji popularnonaukowej / oprac. Lidia Owczarczak. - Śrem: Towarzystwo Miłośników Śremu, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera, 1995. - 31 s.
87. POWSTANIE Wielkopolskie 1918-1919 : źródła - stan badań - postulaty badawcze : X Ogólnopolskie Seminarium Historyków Powstania Wielkopolskiego / red. Bogusław Polak. - Koszalin: Wydaw. Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, 1997. - 142 s. : fot.
Zawiera m. in.: MIŚKIEWICZ Benon. O dalszy postęp w badaniach nad powstaniem wielkopolskim 1918/1919 r. s. 5-12. - CZUBIŃSKI Antoni. Powstanie wielkopolskie w historiografii niemieckiej. s. 13-23. - POLAK Bogusław. Źródła do dziejów powstania wielkopolskiego i formacji regularnych - stan i rozmieszczenie. s. 24-38. - REZLER Marek. Powstanie wielkopolskie 1918 -1919 : postulaty badawcze po 17 latach. s. 39-49. - KATAFIASZ Tomasz. Stan badań nad wojskowymi aspektami strony niemieckiej w powstaniu wielkopolskim 1918/19 r. - w świetle dorobku seminariów kościańskich i prac towarzyszących. s. 50-70. - ŁUKOMSKI Grzegorz. Fotografie Kazimierza Gregera źródłem do dziejów powstania wielkopolskiego. s. 71-79. - BAUER Piotr. Polonizacja szkolnictwa po wybuchu powstania wielkopolskiego 1918/1919 roku. s. 80-92. - GOMOLEC Ludwik. Stosunek młodych do powstania wielkopolskiego 1918/1919. s. 93-104. - KACZMAREK Zygmunt. Jak w Poznaniu obchodzono pierwszą rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego s. 123-130. - TOMKOWIAK Eligiusz. Przyczynek do dziejów i wyglądu odznaki pamiątkowej 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. s. 131-141. - Podsumowanie. s. 142
88. POWSTANIE Wielkopolskie 1918-1919 na ziemi grodziskiej. - Grodzisk Wielkopolski: Wydaw. Muzeum Ziemi Grodziskiej przy MGOK w Grodzisku Wlkp., 1999. - 103 s. : fot., rys. - (Grodziskie Zeszyty Historyczne; nr 1)
Rec. D. "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na ziemi grodziskiej" w nowej serii wydawniczej // Pan. Grodzis. - 1999, nr 4, s. 2
Zawiera: REZLER Marek. Grodzisk w Powstaniu Wielkopolskim. s. 7-55. - KAMINIARZ Jarosław. Tradycja Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. s. 56-78. - KAMINIARZ Jarosław, KUBIAK Janusz. Powstańcza tradycja w S.P. nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wlkp. s. 79-92. - Załącznik nr 1. [Biogramy Kazimierza Zenktelera, Antoniego Janusa i Józefa Skrzydlewskiego] s. 93-97. - Załącznik nr 2. Okiem szeregowego powstańca [Antoniego Hoffmanna z Grodziska Wlkp. : wspomnienie]. s. 98-102
89. POWSTAŃCY wielkopolscy z ziemi ostrzeszowskiej : słowniczek biograficzny. T. 1 / red. nauk. Marek Rezler. - Poznań: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej. Klub w Poznaniu, 2001. - 151 s. : il., portr.
Rec. NOWOŚCI z Ostrzeszowa // Prz. Wielkop. - 2002, nr 1/2, s. 81-82
Rec. REZLER Marek. // Ostrzesz. Kron. Reg. - 2002, R. 2, s. 153-154
Zawiera m.in.: POWSTANIE wielkopolskie 1918-1919 na odcinku ostrzeszowsko-kępińskim. s. 12-19. - SZYMANOWSKI Stefan. Relacja Stefana Szymanowskiego dowódcy kompanii mikstackiej (3 kompanii batalionu ostrzeszowskiego). s. 77-78. - SZYMANOWSKI Stefan. Kompania mikstacka jako fragment Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. s. 79-93
90. POZNAŃSKIE fortyfikacje : praca zbiorowa / pod red. Bogusława Polaka. - Poznań: Wydaw. Poznańskie, 1988. - 301 s. : fot., il., mapy
Zawiera m.in.: POLAK Bogusław. Powstanie wielkopolskie 1918-1919. s. 151-169
91. PRUS Piotr, SZCZEPAŃSKI Marek. Udział Szamotulan w walkach narodowo-wyzwoleńczych. - Szamotuły: ZBoWiD [Związek Bojowników o Wolność i Demokrację], ZIW [Związek Inwalidów Wojennych] PRL, 1989. - 19 s.
Udział Szamotulan w walce o niepodległość w XIX wieku i w Powstaniu Wielkopolskim
92. PRZEMĘT [pow. Wolsztyn] : zarys dziejów : praca zbiorowa / pod red. Kazimierza Zimniewicza. - Warszawa; Poznań: Wydaw. Naukowe PWN, 1991. - 304 s.
Zawiera m.in.: BAUER Piotr. Powstanie Wielkopolskie
93. PRZYBYLSKI Henryk. Paderewski : między muzyką a polityką. - Katowice: Wydaw. Unia, 1992. - S. 177-179
Wizyta I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Wybuch Powstania Wielkopolskiego
94. PURCZYŃSKI Władysław. Wągrowiec w dobie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. - Wągrowiec: Agencja Wydaw. - Reklamowa "Głos Wągrowiecki", 1998. - 131 s. : fot. - (Biblioteka "Głosu Wągrowieckiego")(Seria Wągrowiec przez Wieki; nr 3)
Rec. CHWALISZEWSKI Roman. Prawda o powstaniu w Wągrowcu // Ziem. Wągrow. - 1998, nr 4, s. 112-113
Rec. CHWALISZEWSKI Roman. To mówią fakty // Głos Wągrow. - 1999, nr 2, s. 13
95. ROLA Wielkopolski w odbudowie państwa polskiego 1918-1919 : IX Ogólnopolskie Seminarium Historyków Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Kościan, 9 XII 1988 r. / red. nauk. Bogusław Polak; Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie. Instytut Nauk Społecznych. - Koszalin: Wydaw. Uczelniane WSI w Koszalinie, 1989. - 224 s. : mapy
Zawiera: POLAK Bogusław. Wkład sił zbrojnych byłego zaboru pruskiego w formowanie wojska polskiego, 1919 rok. s. 7-30. - PIOTROWSKI Bernard. Roman Dmowski a sprawa polskiej granicy zachodniej w traktacie wersalskim. s. 31-61. - GRYGIER Tadeusz. Programy komunalne partii politycznych w ocenie ośrodka państwowotwórczego w Poznaniu. s. 62-86. - BORAS Zygmunt. Pogranicze w dobie powstania. s. 87-102. - BORKOWSKI Olgierd. Rola Wielkopolski w rozwoju ruchu niepodległościowego na Pomorzu w latach 1919-1920. s. 103-126. - GOMOLEC Ludwik. Orientacje polityczne społeczeństwa polskiego w Poznańskiem przed i w czasie powstania wielkopolskiego 1918/19 roku. s. 127-147. - BAUER Piotr. Zabiegi Naczelnej Rady Ludowej w sprawie obsadzenia stanowiska głównodowodzącego powstania wielkopolskiego 1919 roku. s. 148-159. - ŁUKOMSKI Grzegorz. Jarogniew Drwęski (1875-1921) pierwszy prezydent Poznania - aktywny zwolennik gospodarczej unifikacji ziem polskich. s. 160-171. - WYGOCKI Zygmunt. Gen. bryg. inż. Stanisław Taczak : na marginesie biografii. s. 172-178. - KOCZOROWSKI Jarosław. Powstanie wielkopolskie w filatelistyce. s. 179-185. - SZUBAŃSKI Rajmund. Lotnictwo wielkopolskie 1919-1939. s. 186-200. - POLAK Bogusław. Oddziały wojska wielkopolskiego pod Lwowem 1919 rok. s. 201-219. - GOGOŁKIEWICZ Jerzy. [Wspomnienia dot. Stanisława Taczaka]. s. 220-224
96. RUKS Władysław. Rogoźno w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. - Wyd. 2 / popr. i uzup. Krzysztof Krowicki. - Rogoźno: Rogozińskie Centrum Kultury i Sportu, 1998. - 37 s. : fot., il., portr. - (Rogozińskie Zeszyty Historyczne; nr 4)
97. SIEDEMDZIESIĄTA rocznica odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego : materiały z konferencji, odbytej 13-14 grudnia 1988 r. w UAM w Poznaniu / pod red. dr. hab. Tadeusza Kotłowskiego. - Poznań: Wydaw. Naukowe UAM, 1992. - 174 s. - (Seria: Historia / Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; nr 167)
Zawiera m.in.: MIŚKIEWICZ Benon. Wojskowe aspekty powstania wielkopolskiego 1918/1919 roku. s. 111-117. - HAUSER Przemysław. Niemcy wobec powstania wielkopolskiego 1918/1919. s. 119-141. - POLAK Bogusław. Armia Wielkopolska i jej wkład w formowanie wojska polskiego w 1919 roku. s. 143-160. - MATELSKI Dariusz. Skauting poznański w powstaniu wielkopolskim 1918/1919. s. 161-169
98. SIENKIEWICZ Witold. Mały słownik historii Polski. - Wyd. 2. - Warszawa: Wiedza Powszechna, 1997. - 274 s.
Zawiera m.in.: Powstanie wielkopolskie 1918-19. s. 159
99. SKARADZIŃSKI Bohdan. Polskie lata 1919-1920. - Warszawa: Oficyna Wydaw. "Volumen", 1993
T. 1, Polski rok 1919
Zawiera m.in.: Dołącza Wielkopolska. s. 143-157
Dot. głównie Powstania Wielkopolskiego
100. SPRINGER Marian. Chobienice [pow. Wolsztyn] : zarys dziejów / przedm. Marek Rezler; Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Koło w Siedlcu. - Wolsztyn: Wydaw. "Biblioteka", 2001. - 311 s. : fot., tab.
Bibliografia s. 304-309
Zawiera m.in.: Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. s. 110-146
101. SULMIERZYCE [pow. Krotoszyn] : dzieje miasta : praca zbiorowa / red. Karol Olejnik. - Sulmierzyce: [Zarząd Miasta Sulmierzyce], 2000. - 286 s., [26] s. tabl. : fot.
Zawiera m.in.: KOWAL Stefan. Powstanie Wielkopolskie w Sulmierzycach i okolicy. s. 96-104
102. SZELMECZKA Jan. Dzieje Szamocina [pow. Chodzież] : (w 250. rocznicę miasta) / Urząd Miasta i Gminy Szamocin; fot. Kazimierz Hak. - Szamocin: Studio "Atut" s.c., 1998. - S. 141-144
Szlakiem Powstania Wielkopolskiego / tekst i fot. Paweł Anders = poz. 758
103. SZUMIŁOWSKI January. Dzieje Strzałkowa [pow. Słupca] i okolicy : opracowanie z okazji 600-lecia parafii strzałkowskiej 1397-1997 / Zarząd Gminy Strzałkowo. - Konin: Wydaw. "Przegląd Koniński", 1997. - 132 s., [18] s. tabl. : fot.
Zawiera m.in.: Strzałkowo w Powstaniu Wielkopolskim. s. 75-79
104. ŚWIETLIŃSKA Eugenia. Kębłowo : zarys dziejów. - Wolsztyn: Wydaw. "Biblioteka", 1999. - 125 s. : fot., mapy, rys. - (Seria: Ocalić Zapomniane)
Zawiera m.in.: Powstanie Wielkopolskie. s. 56-57
105. TOMASZEWSKI Roman. Wysiłek militarny i materialny mieszkańców ziemi gostyńskiej w walkach o kształt granicy wschodniej II Rzeczypospolitej (1918-1920). - Gostyń: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne, Muzeum w Gostyniu, 2002. - 271 s., [26] s. tabl. : fot.
Zawiera m.in.: Udział gostynian w walkach na frontach powstania wielkopolskiego. s. 7-18
W części osobowej m.in. biogramy powstańców wielkopolskich
106. TRYBUSZEWSKI Henryk. Nakło nad Notecią w dobie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. - Nakło nad Notecią: Henryk Trybuszewski, 1990. - 20 s. : fot., portr.
107. TYM Juliusz S. Kawaleria w Poznaniu : zarys dziejów. - Grajewo: Eko-Dom Sp. z o.o., 2004. - 144 s. : fot., mapa
Dodatek: Lokalizacja budynków koszarowych zajmowanych w okresie II RP przez oddziały kawaleryjskie na terenie miasta Poznania : mapa topograficzna, miasto stołeczne Poznań. - Skala 1 : 25 000
Zawiera m.in.: Kawaleria Wojsk Wielkopolskich 1918-1920. s. 15-31
108. W rocznicę Powstania Wielkopolskiego w powiecie międzychodzkim : wydarzenia lat 1918-1920 / oprac. A. Taczanowski. - Międzychód: Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Międzychodzie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Międzychodzie, 2001. - 16 s. : il.
Zawiera: Historia powstania 1918-1919 na ziemi międzychodzkiej. s. 2-7. - Dwie rocznice: 17.01.1920 - 27.01.1945. s. 8-16
Dot. także osób uczestniczących w Powstaniu Wielkopolskim i wydarzeniach poprzedzających powrót Międzychodu do Macierzy w 1920 roku
109. WALKI na Pomorzu i Kujawach w latach 1848-1920 w tradycjach współczesnych jednostek Wojska Polskiego : materiały z konferencji naukowej i warsztatów metodycznych w Bydgoszczy 28-29 kwietnia 1998 r. / pod red. Włodzimierza Jastrzębskiego; Departament Społeczno-Wychowawczy Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwo Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy, Instytut Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. - Bydgoszcz: "Logo", 1998. - 144 s. : il.
Dot. m.in. Powstania Wielkopolskiego
Wielkopolanie w walce o granicę wschodnią Rzeczypospolitej 1918-1920 : XIV Ogólnopolskie Seminarium Historyków Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 / red. nauk. Bogusław Polak, Eugeniusz Śliwiński = poz. 767
Wierni tradycji : kronika obchodów 80. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919 / red. nacz. Józef Mozio = poz. 768
110. WYGOCKI Zygmunt. Gniezno i powiat gnieźnieński w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. - Poznań: Instytut Zachodni, 1988. - 382 s. : mapy, tabl. - (Dzieje Polskiej Granicy Zachodniej; t.
Rec. MIŚKIEWICZ Benon. Ziemia gnieźnieńska w Powstaniu Wielkopolskim // Kron. Wielkop. - 1990 nr 4 wyd. 1991, s. 94-97
Rec. POLAK Bogusław // Zesz. Nauk. Inst. Nauk Społ./WSI Koszal. - 1995, nr 9, s. 127-129
111. Z dziejów Grabowa nad Prosną [pow. Ostrzeszów] : opracowanie zbiorowe / pod red. Bogusława Polaka i Marka Rezlera. - Kalisz: Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, 1990. - 370 s. : fot., mapy, pl., rys.
Rec. NAWROT Edward // Pozn. Stud. Teol. - 1998, t. 8, s. 259-260
Zawiera m.in.: Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. s. 105-114
112. ZBIERSKI Hubert. Udział mieszkańców Śmigla [pow. Kościan] i okolicy w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. - Śmigiel: Zarząd Miasta i Gminy; Kościan: Przedsięb. "Aga", 1994. - 55 s. : fot., il., mapa, portr.
113. ZIEMIA gostyńska w Powstaniu Wielkopolskim : materiały sesji popularnonaukowej pod patronatem naukowym prof. dra hab. Antoniego Czubńskiego, która odbyła się 6 stycznia 1995 r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu w rocznicę włączenia się mieszkańców Gostynia i okolic do Powstania Wielkopolskiego / red. Mirosław Sobkowiak; fot. Michał Skoracki. - Gostyń: Zespół Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich, 1995. - 88 s., [18] s. tabl. : fot.
Zawiera: CZUBIŃSKI Antoni. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w świetle najnowszych badań. s. 11-45. - BAUER Piotr. Głównodowodzący Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r. [Stanisław Taczak i Józef Dowbor-Muśnicki]. s. 47-53. - JANKOWIAK Stefan. Ziemia gostyńska jako ośrodek przygotowań i zaplecze powstania 1918/1919 roku w południowo-zachodniej Wielkopolsce. s. 53-62. - POPRAWA Jan. Czyn zbrojny Gostynian w 1919 roku. s. 63-69. - ZBIERALSKI Robert. Józef Piłsudski a Powstanie Wielkopolskie. s. 71-75. - ZAWIEJA Karol. Komunikat o miejscach pamięci Powstania Wielkopolskiego na dawnym froncie Grupy "Leszno", na podstawie opracowania Pawła Andersa "Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego". s. 77-80. - SOBKOWIAK Mirosław. Powstanie Wielkopolskie w literaturze pięknej. s. 85-89. - Program uroczystości nadania szkole imienia Powstańców Wielkopolskich. s. [91-93]
114. ZIEMIA Kościańska w Powstaniu Wielkopolskim (1918-1919) : praca zbiorowa / pod red. Bogusława Polaka. - Kościan: Przedsięb. AGA, 1999. - 334 s.: fot., portr.
Rec. (ps). Nowe opracowanie // Nad Obrą. - 1999, nr 4, s. 2
Zawiera: BAUER Piotr. Konspiracja niepodległościowa na ziemi kościańskiej. s. 13-43. - POLAK Bogusław. Na frontach powstania wielkopolskiego. s. 45-110. - BASIŃSKI Jan. Służba sanitarno - medyczna w powstaniu. s. 111-117. - ZIELONKA Jerzy. Prześladowania powstańców wielkopolskich z powiatu kościańskiego w latach wojny i okupacji (1939-1945). s. 119-127. - KOSZEWSKI Marian. Tradycje i miejsca pamięci powstania wielkopolskiego na ziemi kościańskiej. s. 129-174. - PRZYBYLSKI Marian. Powstańcy wielkopolscy 1918-1919 z powiatu kościańskiego. s. 177-307. - Bibliografia / oprac. Piotr Bauer. s. 309-316

b. Artykuły

115. ANDERS Paweł. Pierwsze dni : kartki z historii Powstania Wielkopolskiego [w Pilskiem] // Tyg. Nowy. - 1996, nr 1, s. 22, 27
Fragment publikacji "Szlakiem Powstania Wielkopolskiego"
116. (arek). "Krople wrzącej krwi". - Fot. // Inf. Region. Krotoszyn. - 2003, nr 8, s. 15
Powstanie Wielkopolskie na ziemi krotoszyńskiej
117. ARSKI Jan. 75 lat temu w Rosku i Wrzeszczynie. - Fot. // Tyg. Pil. - 1994, nr 8 , s. 16
Powstanie Wielkopolskie w okręgu pilskim
118. BANAŚ Zofia. Działania powstańcze na Ziemi Czarnkowskiej. - Fot. // Wielkop. Powst. - 2001, nr 7, s. 9-14
119. BARANOWSKI Bolesław. Powstanie grudniowe // Tyg. Nowy. - 1996, nr 52/53, s. 9
120. BARDZO krótko o Powstaniu Wielkopolskim na naszych ziemiach / oprac. Barbara Wiedera. - Fot. // Ujskie Spr. - 2002, nr 2, s. 1, 14-15
Dot. Ujścia, pow. Piła. M.in. lista mieszkańców - uczestników powstania
121. BARNAŚ Zofia. Droga do wolności. - Portr. // Nadnot. Echa. - 1999, nr 6, s. 8
Walki powstańcze w okolicach Walkowic, pow. Czarnków-Trzcianka
122. BAUER Piotr. Dramat pod Gościejewicami [pow. Rawicz]. - Il. // Przyj. Ludu. - 1988, nr 4, s. 10-12; 1989, nr 11, s. [12]
123. BAUER Piotr. Grupa "Leszno" w powstaniu wielkopolskim 1918/1919 roku : chronologia wydarzeń // Leszcz. Zesz. Muzeal. - 1988, z. 2, s. 12-19
Bauer Piotr. Józef Dowbor-Muśnicki [25 X] 1867 - [26 X] 1937 = poz. 405
124. BAUER Piotr. Potyczka pod wiatrakami // Przyj. Ludu. - 1988, nr 4, s. 5-7
Bitwa pod Osieczną, pow. Leszno i wyzwolenie miasta
125. BAUER Piotr. Potyczka pod Zbarzewem [pow. Leszno] // Przyj. Ludu. - 1988, nr 4, s. 37-38
126. BAUER Piotr. Zabiegi Naczelnej Rady Ludowej w sprawie obsadzenia stanowiska głównodowodzącego powstania wielkopolskiego 1919 // Prz. Zach. - 1988, nr 5/6, s. 135-144
127. BENYSKIEWICZ Joachim. Zwycięskie Powstanie // Nadodrze. - 1989, nr 3, s. 1, 8
128. BORKOWSKI Olgierd. Rola Wielkopolski w rozwoju ruchu niepodległościowego na Pomorzu w 1919 roku // Stud. Hist. Slavogerm. - 1986, t. 15 wyd. 1989, s. 75-89
129. BREMBOR Zenon. Walki powstańcze o Babimost i Kargową [pow. Zielona Góra]. - Fot. // Wielkop. Powst. - 2001, nr 7, s. 3-8
130. BRZOZOWSKI Bronisław. Stemple formacyjne wojsk polskich z okresu Powstania Wielkopolskiego. - Il. // Wielkop. Wiad. Filat. - 2004, nr 41/2, s. 47-52
Reprodukcje kart pocztowych ze stemplami formacyjnymi stosowanymi przez pododdziały wojsk powstańczych
131. (bs). Ostrowianie pamiętają. - Il. // Ziem. Kalis. - 1989, nr 1, s. 6
Powstanie Wielkopolskie w Ostrowie Wlkp.
132. BULZACKI Zygmunt. Lotnictwo Powstania Wielkopolskiego. - Il. // Skrzyd. Pol. - 1989, nr 1, s. 8-9
133. CELEK Jan. Narodziny wielkopolskich skrzydeł. - Fot. // Wielkop. Powst. - 1998, nr 4, s. 24-29
Początki lotnictwa w Poznaniu w okresie Powstania Wielkopolskiego
134. CHAŁUPKA Władysław. Krzyż z patentem dla Matki. - Fot. // Przew. Katol. - 1999, nr 51/52, s. 71
Dot. odznaczenia przyznawanego przez gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego matkom poległych powstańców
135. CHERUBIN Dariusz. Ku niepodległości // Kierunki. - 1988, nr 52, s. 8
136. CHRZANOWSKI Jerzy. 70 - lecie wybuchu powstania wielkopolskiego i jego rozwój na ziemi grodziskiej. - Il. // Wiad. Grodzis. - 1989, nr 12, s. 2, 7
137. CHWALISZEWSKI Roman. Piła w czasie Powstania Wielkopolskiego. - Fot. // Wielkop. Powst. - 2000, nr 6, s. 3-5
138. CICHA Elżbieta. "Gdzie ojców mogiły i płonie znicz sławy". - Il., portr. // Kos. Bukow. - 1993, nr 4, s. 6
Udział mieszkańców Buku, pow. Poznań w Powstaniu Wielkopolskim. Także sylwetki księży, Stanisława Kuliszaka i Antoniego Chilomera
139. CICHA Elżbieta. Powstanie Wielkopolskie 1918/1991 [właśc. 1919]. - Portr. // Kos. Bukow. - 1998, nr 12, s. 8-10
Dot. kompanii bukowskiej
Coelle Hans. Powstanie Wielkopolskie we wspomnieniach Niemca - Hansa Coellego - byłego właściciela Gwiazdowa [pow. Poznań] = poz. 393
140. CYMANEK Elżbieta. Powstanie Wielkopolskie - 73 rocznica wybuchu // Pojezierze. - 1992, nr 1, s. 4
Walki na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim
141. CZARNY Eugeniusz. Epizody z Powstania Wielkopolskiego [na ziemi jarocińskiej]. - Fot. // Gaz. Jar. - 1998, nr 1, s. 15
142. CZEKAŃSKI Maciej. Powstanie Wielkopolskie w regionie szamotulskim // Gaz. Szamot. - 1998, nr 2, s. 10
143. CZERWIŃSKI Bogdan. Powstanie Wielkopolskie w powiecie zachodniopoznańskim // Now. Komor. - 1998, nr 2, s. 25
144. CZUB Robert. Gostyń w dniach przełomu listopadowo-grudniowego 1918 roku. - Il. // Gaz. Gost. - 1999, nr 1, s. 32
145. CZUBIŃSKI Antoni. Fakty dokonane. - Il. // Perspektywy. - 1989, nr 1/2, s. 31-32
146. CZUBIŃSKI Antoni. Powstanie wielkopolskie 1918-1919. - Il. // Kron. Wielkop. - 1988, nr 2, s. 5-31
147. CZUBIŃSKI Antoni. Wewnętrzne i zewnętrzne przesłanki odbudowy niepodległego państwa polskiego (1918-1921) // Prz. Zach. - 1988, nr 5/6, s. 1-16
148. DANIELUK Halina. 80-ta rocznica powstania wielkopolskiego. - Fot. // Kórniczanin. - 1999, nr 1, s. 12-13
Udział mieszkańców Kórnika, pow. Poznań i okolic
149. DURKALEC Jerzy, JANICKI Kazimierz. Powstanie Wielkopolskie (1918-1919) i jego medyczne zabezpieczenie. - Fot. // Now. Lek. - 2002, nr 6, s. 556-563
150. DWORECKI Zbigniew. Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu w grudniu 1918 roku // Prz. Wielkop. - 1991, nr 3/4, s. 3-12
Zawiera m.in. spis delegatów
151. DWORECKI Zbigniew. Społeczeństwo polskie w Poznańskiem wobec kresów wschodnich w okresie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 // Wielkop. Powst. - 2003, nr 9, s. 3-10
152. DWORZYŃSKI Witold. Nad Wartą i Obrą. - Fot. // Nadodrze - 1988, nr 2, s. 1, 7
Echa Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 we wspomnieniach bydgoskiego radnego Józefa Milcherta / oprac. Zdzisław Biegański = poz. 495
153. EG. O Powstaniu Wielkopolskim // Wiad. Nowot. - 1988, nr 12, s. 3
154. FERSTEN Andrzej. Piastowe - pszczoły - ule - roje - z poznańskiej pasieki. - Fot. // Motywy. - 1988, nr 51/52, s. 10,11,15
Udział harcerzy z okręgu poznańskiego w Powstaniu Wielkopolskim. Dot. także gen. Stanisława Taczaka
155. FIJAŁKOWSKI Marek. Piła w okresie powstania wielkopolskiego 1918-1919 // Tyg. Nowy. - 2000, nr 52, s. 4
156. FORSZPANIAK Marek. Powstanie wielkopolskie (1918-1919) // Zap. Miłos. - 1991, nr 5, s. 4
Udział mieszkańców ziemi miłosławskiej
157. FRANKIEWICZ Bolesław. Powstanie które przyniosło wolność Wielkopolsce. - Fot. // Odnowiciel. - 1992, nr 3, s. 2
158. (GK). Marszałek a powstanie : czy Józef Piłsudski był pozytywnie ustosunkowany do Powstania Wielkopolskiego? // Pan. Leszcz. - 2000, nr 52, s. 14
159. GLABISZ Kazimierz. Rocznica powstania wielkopolskiego. - Fot. // Gaz. Ostrow. - 1996, nr 1, s. 11
Artykuł zamieszczony w londyńskim "Dzienniku Polskim" w 1976 r.
160. GLENSK Joachim. Echa powstania wielkopolskiego w polskiej prasie na Śląsku // Prz. Zach. - 1988, nr 5/6, s. 171-199
161. GŁUSZCZAK Mariola. Księża katoliccy w powstaniu wielkopolskim. - Fot. // Przew. Katol. - 2001, nr 50/51, s. 49-50
162. GŁUSZCZAK Mariola. Księża katoliccy w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919. - Portr. // Wielkop. Powst. - 2002, nr 8, s. 3-12
163. GOŁĘBIEWSKI Zygmunt. Co pisano o Wrześni w roku 1919... // Wiad. Wrzes. - 1991, nr 42, s. 3; nr 44, s. 3
Grabowski Stefan. Na powstańczym froncie : zapiski historyczne / przygot. do druku Adam Podsiadły = poz. 430
164. (gt). Zamiast plebiscytu : 82 rocznica Powstania Wielkopolskiego // Pan. Leszcz. - 2000, nr 51, s. 21
165. GULCZYŃSKI A. Rada Ludowa na Powiat Pleszewski (1918 - 1919). - Il. // Rocz. Kalis. - 1990, t. 22, s. 59-96
166. GURGUL Kryspin. Polsko, wspomnij ty o nas. - Fot. // Życie Plesz. - 2001, nr 51, s. 19
Dot. Pleszewa
167. GURGUL Kryspin. Udział Pleszewian w Powstaniu Wielkopolskim. - Fot. // Życie Plesz. - 2001, nr 51, s. 15
168. GUZIKOWSKA Iwona. [Listopad 1918 r. w Wielkopolsce] // Życie Raw. - 2003, nr 46, s. 2
Także okoliczności wybuchu Powstania Wielkopolskiego
169. H.D. Powstanie Wielkopolskie. - Il. // Kórniczanin. - 1993, nr 1, s. 1, 2
170. H.S. Jedyne zwycięskie // Samorząd. - 1994, nr 8, s. 3
171. HALASZ Justyna. "Wielkopolskiej ziemi wolność nieść..." - Pl. // Kos. Bukow. - 2003, nr 12, s. 20
Działania w zachodniej części Wielkopolski. Dot. m.in. Buku, pow. Poznań
172. HAUSER Przemysław. Niemcy wobec działalności polskiej w Poznaniu i prowincji poznańskiej w przededniu wybuchu powstania wielkopolskiego // Kron. M. Pozn. - 1988, nr 4, s. 125-143
173. HEJDUCKI Henryk. Życiorys powstańca wielkopolskiego napisany w 1921 r. // Wiad. Miejskogór. - 1999, nr 3, s. 17
174. HOMILIA Arcybiskupa Poznańskiego wygłoszona z okazji 80-lecia Powstania Wielkopolskiego // Mies. Kośc. Archidiec. Pozn. - 1999, nr 2, s. 7-9
175. JACHNA Krzysztof. Skoki [pow. Wągrowiec] w Powstaniu Wielkopolskim // Wiad. Skoc. - 2003, nr 12, s. 2, 3
176. JAGIEŁA Witold. Powstanie wielkopolskie na ziemi międzychodzkiej // Obs. Międzych. - 1996, nr 1, s. 6
177. JAKUBEK Henryk. W rocznicę Powstania [Wielkopolskiego w Ostrowie Wlkp.]. - Il. // Gaz. Ostrow. - 1992, nr 2, s. 7
178. JAKUBIAK Jacek. Żagański obóz jeniecki w okresie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 // Wielkop. Powst. - 2003, nr 9, s. 32-37
179. JANICKI Kazimierz. Szpitalnictwo wojskowe w Poznaniu i Wielkopolsce w okresie Powstania Wielkopolskiego i w pierwszych latach odzyskanej niepodległości. - Portr., tab., wykr. // Kron. M. Pozn. - 1998, nr 4, s. 109-124
180. JANKOWIAK Stefan. Straż Ludowa w Gostyńskiem // Przyj. Ludu. - 1989, z. 1, s. 31-33
181. JANKOWSKI Tadeusz Ludwik. Meksykańskie echa Powstania Wielkopolskiego // Przew. Katol. - 1989, nr 12/13, s. 15
182. JAŃCZAK Franciszek. Pogorzela [pow. Gostyń] w powstaniu wielkopolskim. - Fot. // Pan. Leszcz. - 1989, nr 8, s. 12-13
183. JARUSZKIEWICZ Ryszard. 85. rocznica powstania wielkopolskiego. - Portr. // Now. Komor. - 2003, nr 11, s. 12
Dot. m.in. udziału mieszkańców ziemi komornickiej
184. JARUSZKIEWICZ Ryszard. Lubonianie w Powstaniu Wielkopolskim. - Fot. // Wieści Luboń. - 1997, nr 12, s. 8; 1998, nr 12, s. 15
185. JARUSZKIEWICZ Ryszard. Śladami powstańczych mogił. - Portr. // Now. Komor. - 2004, nr 1, s. 18
186. JELENIEWSKI Marek K. Rada Ludowa na m. Bydgoszcz to nie Podkomisariat NRL na Obwód Nadnotecki // Kron. Bydg. - 1996, t. 18, s. 362-364
Polem. z: CIERZNIEWSKA Ryszarda. Walka o oświatę polską w Bydgoszczy i regionie w dobie Powstania Wielkopolskiego // Kron. Bydg. - 1994, t. 16
187. JEZIORNY Roman. 27 grudnia 1918 roku. - Fot. // Wiad. Lokal. - 1999, nr 9, s. 6
Gmina Nowe Miasto nad Wartą, pow. Środa Wlkp. w okresie Powstania Wielkopolskiego
188. JĘDRAŚ Stanisław. 5 Stycznia // Pan. Leszcz. - 2000, nr 20, s. 19
Powstanie Wielkopolskie w Wolsztynie
189. JĘDRAŚ Stanisław. Bitwy o Rawicz : powstanie wielkopolskie // Pan. Leszcz. - 2002, nr 6, s. 8
190. JĘDRAŚ Stanisław. Drugi pogrzeb osieckich powstańców // Pan. Leszcz. - 1990, nr 5, s. 8
Pogrzeb poległych powstańców wielkopolskich w Osiecznej, pow. Leszno w 1930 roku
191. JĘDRAŚ Stanisław. Jak powstańcy rozbroili niemiecki patrol // Pan. Leszcz. - 1999, nr 1, s. 28
Powstanie Wielkopolskie w Osiecznej, pow. Leszno
192. JĘDRAŚ Stanisław. Przed 70 laty [w Słupi Kapitulnej, pow. Rawicz]. - Portr. // Pan. Leszcz. - 1989, nr 41, s. 12
193. JĘDRAŚ Stanisław. Trudny dzień. - Il., portr. // Przyj. Ludu. - 1988, nr 4, s. 16-19
Powstanie Wielkopolskie w powiecie rawickim
194. JĘDRAŚ Stanisław. Wydarzenia w Miejskiej Górce [pow. Rawicz] na przełomie 1918/1919 roku // Pan. Leszcz. - 1989, nr 29, s. 12
195. JĘDRAŚ Stanisław. Zielona Wieś [pow. Rawicz] w Powstaniu Wielkopolskim // Pan. Leszcz. - 2001, nr 5, s. 15
196. (K. Krowicki). Powstanie wielkopolskie [w Rogoźnie, pow. Oborniki i okolicy] // Kur. Rogoziń. - 1997, nr 12, s. 6, 18
197. (K. Krowicki). Preludium Powstania [Wielkopolskiego w Rogoźnie, pow. Oborniki] // Kur. Rogoziń. - 1998, nr 12, s. 8
198. KALISZ Zbigniew. Pamięci kórniczan w 75 rocznicę powstania wielkopolskiego // Ziem. Kór. - 1993, nr 11/12, s. 14
199. KALISZ Zbigniew. Udział kórniczan w Powstaniu Wielkopolskim. - Il. // Kórniczanin. - 1988, nr 8, s. 1, 3
200. KALKA Krzysztof. Sztandar // Tyg. Pil. - 1988, nr 7, s. 1, 7
Dzieje sztandaru I Batalionu Czarnkowskiego z okresu Powstania Wielkopolskiego
201. (kar). Powstańcy wielkopolscy [z okręgu kościańskiego] na starej fotografii // Gaz. Kośc. - 2003, nr 3, s. 7
Dot. fotografii wykonanej w 1935 roku
202. KARWAT Janusz. Dzialalność Referatu Historycznego DOK VII i jego współpraca z Towarzystwem Badań nad Historią Powstania Wielkopolskiego // Stud. Mater. Hist. Wojs. - 1994, t. 36, s. 245-255
203. KARWAT Janusz. Wojsko wielkopolskie. - Fot., portr. // Kron. M. Pozn. - 1998, nr 4, s. 91-108
Organizacja armii wielkopolskiej w okresie Powstania Wielkopolskiego
204. KARWAT Janusz. Z dziejów i tradycji wolnościowo-powstańczych : harcerki wielkopolskie w dążeniu do niepodległości. - Fot. // Wielkop. Powst. - 1997, nr 3, s. 3-5
Dot. m.in. udziału w Powstaniu Wielkopolskim
205. KĄCKI Franciszek. Udział duchowieństwa katolickiego w Powstaniu Wielkopolskim. - Fot. // Gaz. Witkow. - 1990, nr 2, s. 4
206. KLACZYŃSKI Czesław. Czyn śremskich harcerzy / rozm. Stanisław Falecki // Za Wol. Lud. - 1989, nr 10, s. 6
Udział harcerzy ze Śremu
207. KOLEJ w Wielkopolsce : w 70 rocznicę Powstania Wielkopolskiego : zdobycie pociągu pancernego / (wybrał M.M.) // Parowozik. - 1989, nr 1, s. 15, 16
Fragmenty wspomnień Jana Tomaszewskiego dot. walk o wieś Rynarzewo, pow. Nakło nad Notecią
208. KONOPCZYŃSKI Gerwazy. Ofiary ciekawości? : podczas powstania wielkopolskiego Niemcy zbombardowali Poniec [pow. Gostyń]// Pan. Leszcz. - 2003, nr 1, s. 21
209. (kor). W hołdzie powstańcom // Tyg. Pil. - 1994, nr 1, s. 5
Powstanie Wielkopolskie w okręgu pilskim
210. KOSTRZEWSKI Marian. 70 rocznica Powstania Wielkopolskiego : w Odolanowie [pow. Ostrów Wlkp.]. - Fot. // Wielkopolska. - 1988, nr 21, s. 3-4
211. KOŚCIAŃSKI Z. Niezapomniany bój Powstania Wielkopolskiego 1918/1919... // Wiad. Nowot. - 1992, nr 1/2, s. 4
Atak powstańców pod dowództwem Józefa Kopczyńskiego pod Miedzichowem, pow. Nowy Tomyśl
212. KOŚCIAŃSKI Zdzisław. Z dziejów i tradycji wolnościowo-powstańczych... : zapomniany bój Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 [o Miedzichowo, pow. Nowy Tomyśl]. - Portr. // Wielkop. Powst. - 1996, nr 2, s. 3-4
213. KOZŁOWSKI Jerzy. Wychodźstwo polskie w Niemczech i jego udział w powstaniu wielkopolskim 1918-1919 // Prz. Zach. - 1988, nr 5/6, s. 201-218
Dot. głównie emigracji z terenów Wielkopolski
214. (kr). Od Poznania do Wersalu : kartka z kalendarza // Segmenty. - 1988, nr 24, s. 3
215. KRAUSE Karol. Powstanie Wielkopolskie we Wrześni. - Fot. // Wiad. Wrzes. - 1994, nr 52, s. 9
216. KRAUSE Karol. Przebieg powstania wielkopolskiego we Wrześni. - Fot. // Kwart. Wrzes. - 2002, nr 15, s. 17-20
217. (KROWICKI K.). Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 r. [w Rogoźnie, pow. Oborniki] // Kur. Rogoziń. - 1999, nr 1, s. 18
218. KROWICKI Krzysztof. Pancernik pod Budzyniem [pow. Chodzież] // Tyg. Pil. - 1990, nr 8, s. 6
Epizod z Powstania Wielkopolskiego
219. KRUK Wojciech. W hołdzie walczącym o wolność. - Rys. // Głos Wągrow. - 1999, nr 2, s. 12
Obchody 80. rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz działania powstańcze w Łeknie, pow. Wągrowiec
220. KRUSZYŃSKI Bartosz. Powstańczy rodowód 2 Pułku Strzelców Wielkopolskich // Wielkop. Powst. - 1999, nr 5, s. 17-21
Dot. głównie walk w zachodniej Wielkopolsce
221. KRYGIER Romuald. Powstanie Wielkopolskie w regionie szamotulskim // Gaz. Szamot. - 1992, nr 7, s. 10
222. KRYGIER Romuald. Udział Szamotulan w powstaniach narodowych // Głos Szamotuł. - 1990, nr 7, s. 4
Dot. m.in. Powstania